Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... refuz incasare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

refuz incasare

Acum ceva timp am pierdut un proces cu asocoatia de locatari.Instanta a hotarit sa achit si niste cheltuielile(judecata,executor).Am primit de la executorul desemnat de instanta un document prin care eram anuntata ce suma trebuie sa achit si in ce cont.Am inceput sa trimit bani,cu mandat postal in contul indicat de executor.Nu mi-a trimis nici odata chitanta,iar acum asociatia m-a trecut cu acele sume la restanta.Refuza insa sa-mi incaseze intretinerea pina nu achit celelalte cheltuieli (care oricum nu au legatura cu condominiul).Executorul judecatoresc nu doreste sa-mi trimita chitante cu care sa fac dovada la asociatie,cei de la asociatie refuza sa-mi incaseze intretinerea,dar si sa-mi comunice contul asociatiei,eu ce sa fac?Va rog sa ma ajutati!
Domnul Adrian ,daca se face o depunere in numerar in contul executorului acesta trebuie sa inregistreze in conrtabiltatea lui pe baza unor documente,iar fiscal sunt doar op,bon fiscal si chitanta.Depunerea mea de numerar in cont trebuie inregistrata la el cumva,pe ce baza o face?pe baza recipisei de la posta?Deci orice incasare de numerar ( nu virare de bani in cont) trebuie reprezentata fiscal,asa ca ...inca mai astept documentul care face dovada (fiscal si contabil) ca am facut plata
Orice platitor primeste chitanta, bon de casa, la locul unde face depunerea de numerar, nu de acolo unde ajung banii in final.
Dovada dv. este chitanta de la posta unde ati depus banii in contul executorului. Deci aveti dovada.

Daca cei de la asociatie nu va primesc banii pentru plata curenta, ati putea sa le aratati chitanta de la posta. Daca insa ei asteapta sa platiti suma intreaga si apoi sa va incaseze platile curente, aceasta nu este in regula deloc.
Una-i una si-alta-i alta, cum se zice. Nu are nicio legatura platile curente cu ce platiti dv. la executor.
vornicu lumi a scris:

Depunerea mea de numerar in cont trebuie inregistrata la el cumva,pe ce baza o face?pe baza recipisei de la posta?Deci orice incasare de numerar ( nu virare de bani in cont) trebuie reprezentata fiscal,asa ca ...inca mai astept documentul care face dovada (fiscal si contabil) ca am facut plata

Cu scuze pentru incecarea de a va lamuri dar incurcati notiunile si sensul cuvintelor.
Nu exista nici o legatura intre datoriile dumneavoastra catre asociatie, prin intermediul executorului sau a oricarui intermediar si fiscalitate. Fiscalitatea, asa cum obisnuim sa-i spunem, se refera la impozitele si taxele platite catre stat si nu are nici o legatura cu plata debitelor catre asociatia de proprietari.
Depunerea dumneavoastra in contul executorului, se evidentiaza in extrasului de cont, al executorukui, de la banca. Nu aveti ce document sa asteptati de la executor. Aveti dovada ca ati platit cu acea recipisa de la posta. Dar asociatia nu are dovada platii si poate nu are nici banii in cont daca executorul nu a virat acesti bani in contul asociatiei.
Acum va intreb si eu, fara pretentia de a raspunde... daca ati pierdut in instanta si-ati vazut ca sunteti obligata la plata unei sume catre asociatie, de ce nu ati luat legatura cu asociatia, de ce nu ati platit direct catre asociatie si ati lasat sa se ajunga la executor!?
Intreb pentru ca daca plateati sumele stabilite de instanta direct la asociatie erau mai mici. Prin intermediul executorului, cu siguranta, platiti o suma mult mai mare!
Haideti sa ne lamurim!1. Nu am stiut ca am pierdut in instanta decit cind m-am trezit cu hartiile de la executor lipite pe usa.2.Datoria pe care o am la asociatie nu are legatura cu cotele de intretinere(sunt la zi cu acestea ),ci au aparut tocmai datorita cheltuielilor de excutare impuse de instanta.Astept de la executor sa faca plata la asociatie,pentru ca ,fiscal nu am nici o dovada ca am facut vreo plata.Da,suma pe care o am de plata este mai mica,dar oricum pe mine nu m-a luat in calcul.Instanta a hotarit ca platile mele catre asociatie sa se faca prin executor,asta e ...
vornicu lumi a scris:

...fiscal nu am nici o dovada ca am facut vreo plata.Da,suma pe care o am de plata este mai mica,dar oricum pe mine nu m-a luat in calcul.Instanta a hotarit ca platile mele catre asociatie sa se faca prin executor,asta e ...

Sublinierile din citat imi apartin si le-am facut pentru ca exprimarea dumneavoastra ramane in continuare derutanta. Ce-i aceea dovada fiscala? Dovada ca ati facut plata este recipisa de la posta. Nu are legatura cu fiscul, cu fiscalitatea... Daca voiati sa aveti chitanta trebuie sa megeti la biroul executorului sa platiti numerar si-acesta va elibera o chitanta.
Apoi, cum nu va luat in calcul, cine nu va luat in calcul si ce ar fi insemnat sa va ia in calcul?
Va cred ca instanta a hotarat ce si cat trebuie sa platiti. Dar pana acum nu am auzit ca instanta sa hotarasca efectuarea platii catre asociatie prin intermediul executorului. Instanta a hotarat sa platiti o suma catre asociatie. Probabil ca nu ati platit (spuneati ca nu ati stiut de aceasta hotarare) si-atunci creditorul (asociatia) a apelat la executor, a investit hotararea judecatoreasca si-asa ati ajuns sa platiti prin executor.