Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita credit facut de unul dintre soti
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita credit facut de unul dintre soti

Buna ziua,
Daca un contract de credit a fost facut si semnat de unul dintre soti fara stirea celuilalt(ducand la banca o adeverintya de salariat a sotului semanata in fals si o factura de la utilitati),in contract stipulandu-se ca pentru cei castoriti sotul (sotia )e considerat coplatitor...presupunandu-se ca banii imprumutati au fost folositi in beneficiul familiei ,va pun urmatoarea intrebare: poate fi executat un bun care apatine sotului ( nesemnatar al acestui contract) inca dinaintea casatoriei ?
Daca banii au fost folositi pt nevoile comune ale sotilor, datoria e comuna si se vor executa intai bunurile comune daca sunt.
Daca se va incerca executarea bunului propriu, puteti face contestatie la executare.