Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

Vecina mea are o problema cu fata ei ,vroaia sa-i faca act de vinzare cumparare la apartament,fata ei fiind singura mostenitoare nu mai are alti copii decit pe ea,acum s-a razgindit vrea act de donatie ca nu cumva maica-sa sa-i strice actul de vinzare cumparare duca nu este multumita,vreau sa va spun ca fata ei nu=i da un telefon ,nu vine pe la ea,n-o intereseaza de maica-sa decit atit vrea act pe apartamentul ei,acum au mers la un notar sa le faca un act de intretinere,ei nu au fost de acord,mai mult au mintit in fata notarilui ca i-a platit intretinerea si ca are grija de ea,vedeti ce escroc poate sa fie si un copil,eu am 11 ani de cind locuies in acest blooc si nu am vazut-o o data pe fiica sa,minte cu nerusinare,nu stiu cum notarul nu a intrebat-o daca-i platiti intretinerea asa cum sustineti de ce are o asa de mare restanta la intretinere?Intrebarea mea era ce e cu actul de donatie de prefera ei act de donatie acum,nu se mai poate strica,oricum ea nu are incredere in ei ,care este diferenta intre un act de vinzare cumparare si act de donatie?Va multumesc.
Actul de donatie se poate revoca in cazul in care donatorul constata ca donatia sa nu a ajuns in maini bune, cu alte cuvinte daca se constata si se apreciaza ca persoana respectiva nu merita donatia.
Nu intamplator nu acorda credit banca acelui solicitant care doreste sa cumpere un imobil care a fost dobandit cu titlu de donatie...