Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invatamant : intreruperea C.I.M cand titularul se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invatamant : intreruperea C.I.M cand titularul se intoarce la post

Sunt educatoare suplinitoare la o gradinita. Am dat inspectiile speciale la clasa (2), pentru obtinerea definitivarii in invatamant, avand vechimea la momentul actual de 1 an si 8 luni.
De luni, 7 mai, titulara se intoarce la post din concediu crestere copil.
Pentru a participa la examenul scris din 17 iulie nu trebuie sa am intrerupere in activitate.
Ce pot face, in acest caz?
Care este perioada pentru care s-a incheiat c.i.m.?
Pana la venirea titularului pe post,dar nu mai tarziu de 31 august cand se termina anul scolar.Titulara in cauza vine pe 7 mai a.c,deci are tot dreptul
somajul ar putea insemna vechime in invatamant?
Somajul nu constituie vechime in invatamant si nici vechime in munca.
Nu ati raspuns decat f. ambiguu la o intrebare si anume pe ce perioada exact a fost incheiat cim-ul,existand doar doua posibilitati certe :
-fie pe anul scolar 1 septembrie 2011-31 august 2012,
-fie pe perioada 1 septembrie 2011-6mai 2012.(8luni)
Daca este vorba de a doua situatie,cim ul inceteaza de drept pe 6mai,deci nu se pune problema continuitatii pt. a putea prinde examenul de definitivat.