avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Invatamant : intreruperea C.I.M cand titularul se ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Invatamant : intreruperea C.I.M cand titularul se intoarce la post

Sunt educatoare suplinitoare la o gradinita. Am dat inspectiile speciale la clasa (2), pentru obtinerea definitivarii in invatamant, avand vechimea la momentul actual de 1 an si 8 luni.
De luni, 7 mai, titulara se intoarce la post din concediu crestere copil.
Pentru a participa la examenul scris din 17 iulie nu trebuie sa am intrerupere in activitate.
Ce pot face, in acest caz?
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 22:20, 6 Mai 2012
Care este perioada pentru care s-a incheiat c.i.m.?
Pana la venirea titularului pe post,dar nu mai tarziu de 31 august cand se termina anul scolar.Titulara in cauza vine pe 7 mai a.c,deci are tot dreptul
somajul ar putea insemna vechime in invatamant?
Somajul nu constituie vechime in invatamant si nici vechime in munca.
Nu ati raspuns decat f. ambiguu la o intrebare si anume pe ce perioada exact a fost incheiat cim-ul,existand doar doua posibilitati certe :
-fie pe anul scolar 1 septembrie 2011-31 august 2012,
-fie pe perioada 1 septembrie 2011-6mai 2012.(8luni)
Daca este vorba de a doua situatie,cim ul inceteaza de drept pe 6mai,deci nu se pune problema continuitatii pt. a putea prinde examenul de definitivat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Treapta de vechime Edisor1975 Edisor1975 Sunt angajat din 5 septembrie 2007,în urma unei testări la nivelul județean. În luna august 2008 ,am obținut nota 8.50 la examenul de titularizare,dar ... (vezi toată discuția)
Contract de munca in invatamant isaalexandra isaalexandra Sunt angajata de la data de 15.09.2011,la o gradinita din jud Iasi,ca si educatoare calificata pe un post de suplinire,problema mea este legata de incetarea ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului m1ha1g m1ha1g Pe 15 aprilie implineste copilul 2 ani si se pare ca imi expira concediul de maternitate si nu o sa mai primesc indemnizatia. Sunt profesoara si nu stiu ce ... (vezi toată discuția)