avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt infiat si dezmostenit?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt infiat si dezmostenit?

buna ziua o problema am si eu o problema . sunt infiat la o matusa de a mea ( sora tatalui meu) de la 4 ani. dupa cativa ani matusa mea s-a casatorit s-au cununat au trecut anii si matusa mea care ma infiat a murit acu 4 ani sotul ei a vandut casa si eu nu am primit nici o parte din bani nimica . eu avand acuma 40 de ani nu am semnat nici o foaie nici nimica . va rog sami spuneti si mie daca un copil infiat isi poate pierde dreptul fara sa semneze o foaie fara sa fie anuntat . auzind de pe la vecini din sat ca sotul mamei mele (care m-a infiat ) poate vimde casa asa de capu lui ( in certificatul de infiere scrie ca sunt infiat cu toate drepturile firesti )
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 09:13, 6 Mai 2012
dandanaua a scris:
Treaba cu acceptarea succesiunii in 6 luni e discutabila. Sunteti fiul, nu trebuie obligatoriu sa mergeti la notar sa acceptati succesiunea in 6 luni prin inscris.


Puteti detalia aceasta chestiune? Intr-adevar,stiu ca notarul are obligatia de a verifica daca mai exista pretendenti la mostenire,daca s-a mai deschis un proces al aceleiasi mosteniri de catre altcineva/in alta localitate etc. Nu am inteles insa nici pana acum cum sta treaba in realitate. Este obligatoriu sa ne prezentam in 6 luni de la deces? Dar cei care nu sunt instiintati de deces?
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
Aveti posibilitatea sa continuati discutia folosind optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
eva-1978 a scris:

buna ziua o problema am si eu o problema . sunt infiat la o matusa de a mea ( sora tatalui meu) de la 4 ani. dupa cativa ani matusa mea s-a casatorit s-au cununat au trecut anii si matusa mea care ma infiat a murit acu 4 ani sotul ei a vandut casa si eu nu am primit nici o parte din bani nimica . eu avand acuma 40 de ani nu am semnat nici o foaie nici nimica . va rog sami spuneti si mie daca un copil infiat isi poate pierde dreptul fara sa semneze o foaie fara sa fie anuntat . auzind de pe la vecini din sat ca sotul mamei mele (care m-a infiat ) poate vimde casa asa de capu lui ( in certificatul de infiere scrie ca sunt infiat cu toate drepturile firesti )
sa va spun mai pe inteles : - eu doresc sa stiu daca eu mai am vreun drept de pe maicamea cea care ma infiat . sar putea nu stiu precis cat a trait ea in viata sar putea sai vi dat lui casa adica sotului ei . . dar cu mine cum ramane ca am si eu dreptul la acea casa de pe partea ei ? imi revine si mie ceva o anumita cota din partea ei . eu asa sper . fiind un copil infiat de catrea ea cu toate efectele firesti , asa scrie in certifiact . vreau sa stiu eu pot sa atac prin istanta deschiderea sucesorala , ? sami cer drepturile de copil infiat nu vreau mai mult doar atat . va multumesc si sper ca o sa ma indrumati si pe mine ce pot sa fac si cum sa decurg . cu stima si respect . la revedere

eva-1978 a scris:

as dorii o indrumare de catre persoane juridice ! - eu doresc sa stiu daca eu mai am vreun drept de pe maicamea cea care ma infiat . sar putea nu stiu precis cat a trait ea in viata sar putea sai vi dat lui casa adica sotului ei . . dar cu mine cum ramane ca am si eu dreptul la acea casa de pe partea ei ? imi revine si mie ceva o anumita cota din partea ei . eu asa sper . fiind un copil infiat de catrea ea cu toate efectele firesti , asa scrie in certifiact . vreau sa stiu eu pot sa atac prin istanta deschiderea sucesorala , ? sami cer drepturile de copil infiat nu vreau mai mult doar atat . va multumesc si sper ca o sa ma indrumati si pe mine ce pot sa fac si cum sa decurg . cu stima si respect . la revedere

Alex_Munteanu a scris:

Puteti mosteni doar ce a vea pe „numele ei” in momentul decesului. Daca intre timp, mama adoptatoare i-a transmis bunurile ei catre sot, atunci dvs. nu mai aveti ce mosteni.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ioana2004vali ioana2004vali Buna ziua! Ce sanse am ca mostenitor daca nu am facut declaratia de acceptare la succesiune in termenul de 6 luni? Mentionez ca am facut aceasta declaratie ... (vezi toată discuția)
Vinzare mostenire neintabulata ContSters238389 ContSters238389 Va rog mult pentru un raspuns: unchiul meu a decedat acun 28 ani neavind copii eu si sotia lui nu am dezbatut succesiunea. Mostenirea (imobile primite de ... (vezi toată discuția)
Succesiunea si noul cod civil sorinflorentin sorinflorentin Buna ziua, Este cineva la curent cu noul cod civil? Ma interesează in special despre succesiune in caz de deces. Mulțumesc (vezi toată discuția)