Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt infiat si dezmostenit?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt infiat si dezmostenit?

buna ziua o problema am si eu o problema . sunt infiat la o matusa de a mea ( sora tatalui meu) de la 4 ani. dupa cativa ani matusa mea s-a casatorit s-au cununat au trecut anii si matusa mea care ma infiat a murit acu 4 ani sotul ei a vandut casa si eu nu am primit nici o parte din bani nimica . eu avand acuma 40 de ani nu am semnat nici o foaie nici nimica . va rog sami spuneti si mie daca un copil infiat isi poate pierde dreptul fara sa semneze o foaie fara sa fie anuntat . auzind de pe la vecini din sat ca sotul mamei mele (care m-a infiat ) poate vimde casa asa de capu lui ( in certificatul de infiere scrie ca sunt infiat cu toate drepturile firesti )
dandanaua a scris:
Treaba cu acceptarea succesiunii in 6 luni e discutabila. Sunteti fiul, nu trebuie obligatoriu sa mergeti la notar sa acceptati succesiunea in 6 luni prin inscris.

Puteti detalia aceasta chestiune? Intr-adevar,stiu ca notarul are obligatia de a verifica daca mai exista pretendenti la mostenire,daca s-a mai deschis un proces al aceleiasi mosteniri de catre altcineva/in alta localitate etc. Nu am inteles insa nici pana acum cum sta treaba in realitate. Este obligatoriu sa ne prezentam in 6 luni de la deces? Dar cei care nu sunt instiintati de deces?
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa continuati discutia aici si sa nu mai deschideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
Aveti posibilitatea sa continuati discutia folosind optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
eva-1978 a scris:

buna ziua o problema am si eu o problema . sunt infiat la o matusa de a mea ( sora tatalui meu) de la 4 ani. dupa cativa ani matusa mea s-a casatorit s-au cununat au trecut anii si matusa mea care ma infiat a murit acu 4 ani sotul ei a vandut casa si eu nu am primit nici o parte din bani nimica . eu avand acuma 40 de ani nu am semnat nici o foaie nici nimica . va rog sami spuneti si mie daca un copil infiat isi poate pierde dreptul fara sa semneze o foaie fara sa fie anuntat . auzind de pe la vecini din sat ca sotul mamei mele (care m-a infiat ) poate vimde casa asa de capu lui ( in certificatul de infiere scrie ca sunt infiat cu toate drepturile firesti )
sa va spun mai pe inteles : - eu doresc sa stiu daca eu mai am vreun drept de pe maicamea cea care ma infiat . sar putea nu stiu precis cat a trait ea in viata sar putea sai vi dat lui casa adica sotului ei . . dar cu mine cum ramane ca am si eu dreptul la acea casa de pe partea ei ? imi revine si mie ceva o anumita cota din partea ei . eu asa sper . fiind un copil infiat de catrea ea cu toate efectele firesti , asa scrie in certifiact . vreau sa stiu eu pot sa atac prin istanta deschiderea sucesorala , ? sami cer drepturile de copil infiat nu vreau mai mult doar atat . va multumesc si sper ca o sa ma indrumati si pe mine ce pot sa fac si cum sa decurg . cu stima si respect . la revedere

eva-1978 a scris:

as dorii o indrumare de catre persoane juridice ! - eu doresc sa stiu daca eu mai am vreun drept de pe maicamea cea care ma infiat . sar putea nu stiu precis cat a trait ea in viata sar putea sai vi dat lui casa adica sotului ei . . dar cu mine cum ramane ca am si eu dreptul la acea casa de pe partea ei ? imi revine si mie ceva o anumita cota din partea ei . eu asa sper . fiind un copil infiat de catrea ea cu toate efectele firesti , asa scrie in certifiact . vreau sa stiu eu pot sa atac prin istanta deschiderea sucesorala , ? sami cer drepturile de copil infiat nu vreau mai mult doar atat . va multumesc si sper ca o sa ma indrumati si pe mine ce pot sa fac si cum sa decurg . cu stima si respect . la revedere

Alex_Munteanu a scris:

Puteti mosteni doar ce a vea pe „numele ei” in momentul decesului. Daca intre timp, mama adoptatoare i-a transmis bunurile ei catre sot, atunci dvs. nu mai aveti ce mosteni.