avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Inscrisurile pe e-mail sunt acceptate ca probe in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Inscrisurile pe e-mail sunt acceptate ca probe in instanta?

Buna ziua.
Va rog daca vreti sa-mi spuneti: inscrisurile pe email sunt acceptate ca probe in instanta? Cum, in ce conditii, de catre orice instanta, .....?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 09:37, 5 Mai 2012
In principiu, e-mail-urile pot fi depuse la dosar si folosite ca probe daca releva aspecte importante ale cauzei.
Insa pentru ca ele sa aiba valoare probatorie trebuie ca ele sa se coroboreze cu celelalte probe administrate in cauza.
Depinde mult si de pozitia adversarului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Email--valoare juridica sau nu? libelula222000 libelula222000 Buna ziua, Vroiam sa stiu daca un email are valoare juridica sau nu in cazul infatisarii la tribunal. Multumesc! (vezi toată discuția)
Ce inseamna teza probatorie ? oanaportar oanaportar in instanta, judecatorul mi-a cerut ca la urmatorul termen de judecata sa prezint teza probatorie in ceea ce priveste martorii propusi de mine printr-o cerere ... (vezi toată discuția)
Martori la proces interval interval O declaratie data in fata notarului este valabila in instanta in cazul in care declarantul a decedat sau judecatorul ia in consideratie numai daca cel care o ... (vezi toată discuția)