avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce inseamna teza probatorie ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce inseamna teza probatorie ?

in instanta, judecatorul mi-a cerut ca la urmatorul termen de judecata sa prezint teza probatorie in ceea ce priveste martorii propusi de mine printr-o cerere anterioara ( cu 3 termene de judecata in urma ).

Ce inseamna asta ? Judecatorul vrea sa-mi cenzureze /sa-mi taie din lista cu martori ?
Ce trebuie sa fac ?
Ce trebuie sa prezint in instanta /ce trebuie sa scriu in respectiva adresa /raspuns ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 22:15, 29 Iulie 2013
Inseamna sa comunicati ce anume doriti sa dovediti cu martorii propusi.
inseamna ca trebuie sa prezint in scris instantei ceea ce cunosc martorii propusi de mine ?

dar asta nu inseamna ca partea adversa sa cunoasca inainte de termen apararea mea si astfel sa i se dea posibilitatea sa-si constituie probe contrare ?

Nu trebuie sa dezvaluiti tot. Doar ce vreti sa demonstrati cu martori, ce anume vreti sa probati.
Este vorba despre un dosar in care contabilul a facut niste plati ilegale.
Asta inseamna ca ar trebui sa scriu ceea ce ar trebui martorii sa declare = ce vreau eu sa dovedesc ?

Sau la ce sa ma rezum ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
trebuie sa justificati instantei ce aspect relevant din actiunea dvs doriti sa probati cu martorii. desigur avocatul devs de caz va sti cum sa justifice. este o chestiune ce trebuie redactata tehnic, conform Codului de procedura civila. acesta este rolul avocatului in proces

Alte discuții în legătură

Partaj judiciar - mijloace de proba : martori, expertiza nalisoru nalisoru Va rog frumos detaliati-mi daca se poate ce inseamna urmatoarele : \'\' sa depuna nota de probe in care sa indice teza probatorie pentru proba testimoniala si ... (vezi toată discuția)
Nota de probe - teza probatorie Nina1 Nina1 Va rog ajutati-ma cu un model de intocmire de nota de proba- teza probatorie. Unde as putea gasi informatii despre acestea? Cu stima (vezi toată discuția)
Martori la proces interval interval O declaratie data in fata notarului este valabila in instanta in cazul in care declarantul a decedat sau judecatorul ia in consideratie numai daca cel care o ... (vezi toată discuția)