Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce inseamna teza probatorie ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce inseamna teza probatorie ?

in instanta, judecatorul mi-a cerut ca la urmatorul termen de judecata sa prezint teza probatorie in ceea ce priveste martorii propusi de mine printr-o cerere anterioara ( cu 3 termene de judecata in urma ).

Ce inseamna asta ? Judecatorul vrea sa-mi cenzureze /sa-mi taie din lista cu martori ?
Ce trebuie sa fac ?
Ce trebuie sa prezint in instanta /ce trebuie sa scriu in respectiva adresa /raspuns ?
Inseamna sa comunicati ce anume doriti sa dovediti cu martorii propusi.
inseamna ca trebuie sa prezint in scris instantei ceea ce cunosc martorii propusi de mine ?

dar asta nu inseamna ca partea adversa sa cunoasca inainte de termen apararea mea si astfel sa i se dea posibilitatea sa-si constituie probe contrare ?

Nu trebuie sa dezvaluiti tot. Doar ce vreti sa demonstrati cu martori, ce anume vreti sa probati.
Este vorba despre un dosar in care contabilul a facut niste plati ilegale.
Asta inseamna ca ar trebui sa scriu ceea ce ar trebui martorii sa declare = ce vreau eu sa dovedesc ?

Sau la ce sa ma rezum ?
trebuie sa justificati instantei ce aspect relevant din actiunea dvs doriti sa probati cu martorii. desigur avocatul devs de caz va sti cum sa justifice. este o chestiune ce trebuie redactata tehnic, conform Codului de procedura civila. acesta este rolul avocatului in proces