avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi fara contract-practica instantelor?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi fara contract-practica instantelor?

Sunt consilier juridic la o companie de publicitate si urmatoarea situatie: am prestat servicii de publicitate de mai multe ori unei societati comerciale si, din pacate, contractul s-a omis a se semna. Facturile au fost trimise prin posta si nu avem nici comanda clientului pentru prestari de servicii de publicitate. Imi amintesc ca am citit intr-un monitor oficial ca in cazul prestarii de servicii succesive/repetate este obligatoriu sa se incheie contract, numai ca nu mai stiu unde am citit si nici nu gasesc in programul de legislatie pe care il am.
Daca ar putea cineva sa ne indice actul normativ... sau daca ne-ar putea spune care este practica instantelor in astfel de situatii? Admit instantele faptul ca facturile au fost primite si necontestate de client?
Nicoletab
[1] DISCIPLINA CONTRACTUALA:
(a) legea nr.71/1969 - legea contractelor economice;
(b) legea nr.469/2002 - unele masuri de intarire a disciplinei contractuale (prin art.4 se reglementeaza chiar un termen de scadenta generala a facturilor);
...si in plus, legislatie referitoare la intarirea disciplinei contractuale, incepand cu anul 2002 - ti'ar fi de ajutor un program legislativ;

[2] FACTURI IN INSTANTA
Instanta in opinia mea, pe fond, este datoare, in baza principiului rolului activ care ii incumba, cu protejarea dinamicitatii circuitului civil, a invedera partilor ca fiind pe taram comercial, adagiul 'qui tacit consentitur' nu mai opereaza ca o prezumtie specifica pe dreptul comun, si partea trebuie sa exhibe o justificare a tacerii, ori sa pronunte explicit acceptarea facturilor astfel cum au fost transmise (dovada confirmarii trebuie atasata la dosarul cauzei), in conditiile de procedura in vigoare.
...fortuna vis
maximilian
(tot coleg)
----------------------------------------
Sunt consilier juridic la o companie de publicitate si urmatoarea situatie: am prestat servicii de publicitate de mai multe ori unei societati comerciale si, din pacate, contractul s-a omis a se semna. Facturile au fost trimise prin posta si nu avem nici comanda clientului pentru prestari de servicii de publicitate. Imi amintesc ca am citit intr-un monitor oficial ca in cazul prestarii de servicii succesive/repetate este obligatoriu sa se incheie contract, numai ca nu mai stiu unde am citit si nici nu gasesc in programul de legislatie pe care il am.
Daca ar putea cineva sa ne indice actul normativ... sau daca ne-ar putea spune care este practica instantelor in astfel de situatii? Admit instantele faptul ca facturile au fost primite si necontestate de client?
Nicoletab

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura fara contract anonim anonim Firma noastra...presa... la alegerile locale din iunie fara sa incheie un contract cu PSD, doar pe intelegere verbala, a prestat servicii de publicitate in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, stiti cumva ce norma legala precizeaza ca pentru a ... adinka adinka Buna ziua, Stiti cumva ce norma legala precizeaza ca pentru a emite facturi este necesar un contract sau o comanda? Va multumesc, (vezi toată discuția)
Contracte comerciale flaviana flaviana In ce act normativ as putea gasi precizari referitoare la obligativitatea incheierii diferitelor tipuri de contracte comerciale? De ex am auzit ca e neaparat ... (vezi toată discuția)