Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunuri detinute in custodie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunuri detinute in custodie

In cazul in care dupa o executare silita prin evacuare debitorul nu isi ridica bunurile date in custodia creditorului, creditorul are dreptul sa paraseasca bunurile si sa nu se mai incarce cu cheltuiala depozitarii acestora? (avand in vedere ca debitorul nu isi achita nici datoriile privid depozitarea bunurilor)
va trebui sa le depoziteze intr-un loc ce are aceasta calitate si sa-l notifice pe detinatorul lor de locul si data de unde le poate ridica( intr-un termen rezonabil,) altfel ar risca o plangere penala.
Asta s-a si intamplat, dar timpul trece si debitorul refuza sa ridice si totodata refuze sa achite si cheltuielile efectuate pentru depozitare.
In acest caz se poate inceta depozitarea?