Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere casatorie 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere casatorie 2012

Buna ziua.
Anul acesta oficiez casatoria si vreau sa stiu daca mai am dreptul la 5 zile libere platite asa cum era inainte. In noul cod al muncii doar se specifica faptul ca am dreptul la zile libere pentru evenimente familiale deosebite, dar nu spune cate zile si pentru ce eveniment. Mai este exista vre-un contract colectiv de munca la nivel national in vigoare in care sa se specifice? Cel de aici [ link extern ]
este valabil sau nu a fost aprobat si a ramas in stadiul de proiect?
ionica86, utilizator
Dreptul dvs ar trebui sa fie prevazut in ccm aplicabil angajatorului sau in regulamentul intern al acestuia ... in legislatie este prevazut numai pentru sectorul bugetar, nu si pentru cel privat.
Ok. Multumesc pentru lamuriri