Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trafic de droguri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trafic de droguri

Buna, prietenul meu este arestat predentiv pentru 29 de zile , a avut un recurs care a fost respins , si tinand cont ca are dreptul la 3 recursuri , avocatul imi da de inteles ca nu ar vrea sa mai faca recurs si nu prea pare interesat de acest caz, desii in procesul verbal facut la perchezitie scrie ca nu s-au gasit obiecte interzise care le cautau la perchezitie , ce e de facut ? Sa angajez alt avocat , cat ar putea primii daca nu se gasesc probe concrete la acuzatia care ii se aduce , din cate stiu eu nu sunt probe decat declaratiile celorlaltora inculpati care au fost arestatii impreuna cu el , iar la ceilalti inculpati s-au gasit la perchezitie diferite cantitati de canabis , e posibil sa primeasca si el pedeapsa cu executare , ce e de facut? Va rog dati-mi un sfat !!! :((:((:((
Cel mai bine ar fi sa va lamureasca avocatul dvstra care cunoaste cazul.
Daca avocatul nu mai este interesat de caz va puteti angaja alt avocat.
Trebuie stiut exact care sunt probele in acuzare.
Fara a se studia dosarul avocatul nou nu isi va putea da seama.
Sfatul meu ar fi sa platiti un avocat pentru studierea dosarului.
Nu este nici ieftin si nici scump asa ceva, dar e posibil sa va coste cat l-ati platit pe avocat pentru instanta.

Exista avocati care isi pot da seama foarte precis ce arata probele si daca sunt sau nu indoielnice.Doar declaratiile celorlati inculpati dupa practica mea persoanala nu este suficienta pentru o arestare preventiva in cazul expus de dvs., insa daca avocatul nu a stiut sa il apare se poate ajunge la arest preventiv.
Despre reprezentarea in fata instantei se poate discuta ulterior in functie de ceea ce va gasi avocatul la dosar.
Este posibil sa existe interceptari ale convorbirilor telefonice.
Daca exista interceptari situatia se complica dar tot se poate strecura dubiul...
Cred că e prematur acum să vorbim de studierea dosarului. Din câte înţeleg suntem abia în faza de urmărire penală, mai bine zis la debutul acesteia.Încă nu s-au administrat toate probele, deocamdată putem vorbi de indicii temeinice - a se vedea declaraţiile coinculpaţilor, şi probabil câteva procese verbale, declaraţii ale unor martori, posibil colaboratori etc.
Nu am auzit să fie limitat numărul recursurilor, probabie este o neînţelegere.
Este adevărat că luarea măsurii arestării preventive, precum şi prelungirea acesteia se atacă doar cu recurs.
Sfatul meu este să vă angajaţi un avocat bun pe penal.
Nu este deloc prematur ca avocatul sa se studieze dosarul.
Astazi,asa ceva este mult mai simplu decat in urma cu cativa ani...

Dosarul trebuie studiat temeinic pana sa fie arestata persoana si nu dupa aceea.
Eu asa stiu ca trebuie procedat insa prea putini avocati procedeaza asa.
Cand se iau bani putini nu se mai studiaza dosarul decat vag...
Aici este diferenta deoarece doar avocatii scumpi au privilegiul de a cere timp sa studieze dosarul si instantele nu confera acest drept decat celor care sunt in masura sa faca aparari adevarate.

Studierea dosarului aflat la instanta de recurs este mult mai simplu de facut decat ceea ce am aratat mai sus...vis a vis de propunerea de arestare preventiva....
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat