Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... cetatenia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

cetatenia

daca fica-mea e nascuta in italia,ce cetatenie are?si de ce?
pe criteriul sangelui: are cetatenie romana, daca ambii parinti sunt romani
daca unul e roman si celalat e italian- poate avea dubla cetatenie - si romana si italiana
pe criteriul locului nasterii- mi se pare ca se acorda dupa o anumita perioada de rezidenta permananta in italia, asta ar trebui sa verificati dvs. pe google si sa vedeti exact cam ce perioada trebuie scursa intre perioada nasterii in italia si momentul cererii cetateniei.
Dvs. fiind cetatean român (România aplica jus sanguinis), copilul este cetatean român. Daca tatal fetitei este cetatean italian, atunci este si cetatean italian. Italia aplica tot jus sanguinis
Alexandru Munteanu, Avocat
ambii parinti suntem romani.
Atunci e doar cetatean român