Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensie alimentara/ ulterior plata ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensie alimentara/ ulterior plata necorespunzatoare -pls help!

buna,
pana anul trecut fostul sot a fost salariat min. interne de unde am primit cu regularitate pensia alimentara( pensie alimentara in cuantum de 25% din venit ,stabilita in baza unei hotarari judecatoresti) . Anul acesta nemaiprimind pensia alimentara ,am aflat de la fostul loc de munca ca s-a pensionat . Dupa 4 luni am depus plangere penala la politie . Dupa aproape o luna de la depunerea acesteia, am primit prim posta de la fostul sot un mandat postal cu mentiunea ca reprezinta pensia pe lunile in care nu a platit, cu o suma de mult mai mica decat cea platita anterior lunar (nu pot sa cred ca pensia unui fost militar nu depaseste 100 EUR)
- Cum trebuie sa procedez in continuare? Plangerea penala isi urmeaza cursul? Politia ii poate cere dovada privind faptul ca a achitat 25% din venituri?
- pensia alimentara se plateste pana la implinirea varstei de 18 ani ( in sentinta scrie pana la majorat) sau in cazul in care copilul este inca liceean - pana la terminarea clasei XII a?

multumesc anticipat
@eladaela - Multumesc !
Nu aveti ptr ce.Am fost si eu(si fiul meu) in aceasta situatie.:)
Din pacate acum avem alta problema...ca tatal lor nu vrea sa le mai plateasca pensia de intretinere.Incercam sa aflam cum sa procedam cu plangerea penala ptr abandon de familie.