Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Aseara ma intorceam de la tara si intr-o comuna de langa orasul meu era o masina de politie. Cand m-am apropiat de ea o domnisoara (cred, dupa varsta) politist a iesit din masina si mi-a facut semn sa opresc. am tras pe dreapta, a venit la masina, s-a prezentat si mi-a cerut actele la control, fara sa-mi spuna nici un motiv pentru care am fost oprit. i-am dat documentele : certificat inmatriculare, asigurarea, rovigneta si permisul, s-a uitat la ele si pe urma mi-a cerut buletinul, pe care din greseala nu-l avem. S-a enervat un pic, mi-a zis ca legea prevede obligatia de a avea CI, ca amenda este mare, ca ea nu are cum sa ma identifice, i-am zis ca de pe permisul auto... s-a mai uitat la masina si... mi-a cerut dovada omologarii foliei de pe geamurile laterale spate si luneta... aici am ramas masca, eu am cumparat masina in decembrie 2011, geamurile erau ionizate, chiar i-am zis ca nu am un document la mine, ca am revizia si identificarea masinii la RAR facute in momentul inscrierii, ca ei nu puteau sa-mi faca revizia daca nu erau omologate, mi-a zis ca trebuia sa am o dovada de la firma care a montat folia, ca poate eu am montat folia dupa ce am facut RAR-ul ,( de parca la un matiz din '99 folia imi trebuia ) si sa astept in masina...i-am spus ca geamurile sunt ionizate mai demult, ca se cunoaste ca s-au mai sters, ca probabil sunt ani de zile de cand sunt ionizate... Am sta circa 5 minute, timp in care am gasit cartea mea de alegator si m-am dus la ei la masina sa o arat, nu le-a convenit, ca nu este buletin, ca sa astept in masina, ca imi face PV si ca imi da un avertisment si imi retine certificatul pana ma duc cu omologarea ... dupa vreo 15 minute a venit la mine la masina din nou, mi-a dat sa semnez procesul verbal, i-am zis ca nu-l semnez, ca l-am citit si am vazut ca mi-a data amenda 420 lei pentru ca nu am avut buletinul la mine si avertisment si ridicarea certificatului ca n-am folia omologata...
m-am infuriat si eu, le-am reprosat ca nu mi-au aratat nici o legitimatie nimic, CI, ordin de servici ca sunt in misiune, motivul opririi, s-au enervat mai tare, mi-au rerposat ca n-am dreptul sa-i legitimez eu pe ei, ca ei ma legitimeaza pe mine, ne-ma mai contrat un pic, le-am zis ca nu semnez, m-au lasat sa scriu obiectiunile - am scris si eu ca nu sunt de acord cu modul cum au facut controlul, ca nu s-au legitimat si ca nu aveau nici un ordin de servici precum ca ar fi in misiune... acum astept sa-mi vina procesul verbal prin posta si sa vad ce pot face, daca am sanse sa-l contest si sa castig...
am uitat sa mentionez ca nu am facut nici o abatere in acel moment, nu aveam viteza, nu depaseam, de fapt nu mi-au reprosat nimic in sensul asta si ca erau cativa cetateni prin apropiere, era duminica pe la ora 20.00, dar ca martor ca nu semnez, a semnat unul dintre ei...
daca pierd contestatia cat trebuie sa platesc amenda? mai beneficiez de reducerea la jumatate?
de asemenea as mentiona faptul ca atunci cand a venit la masina cu PV era foarte nervoasa, ca am vrut sa o duc in eroare, ca mi-am schimbat Ci si ca seria si nr CI din cartea de alegator nu mai sunt valabile... i-am zis ca nu-i adevarat, ea a insistat ca a facut verificari, ca daca se lua dupa actul dat de mine PV devenea nul si platea ea amenda din cauza ca seria si nr CI erau eronate...
cand am ajuns acasa mi-am verificat CI(chiar daca eram convins ca seria si nr din cartea de alegator sunt corecte, mai ales ca lucrez intr-o institutie financiara si ma folosesc mereu de CI), totul era asa cum am zis eu, inseamna ca PV este incheiat cu o alta serie si alt nr de CI ... atunci devine nul cum mi-a zis ea?
amenda nu este considerata vatamare.
mentioneaza ce articole ti-au scris in pv ca sa ne dam seama daca merita contestarea pv-ului. plateste amenda in 48 h la 1/2 si daca consideri ca vrei sa faci contestatie o poti recupera dupa finalizarea procesului daca ai o hotarare favorabila.
pana la urma ce ai primit? amenda sau avertisment ? daca primesti avertisment nu mai primesti amenda. si invers.
exemplu de vatamare ce poate duce la anularea pv pe motiv de nulitate relativa:

de exemplu se trece eronat numele contravenientului dar celelalte date sunt trecute corect, CNP, adresa , etc., contravenientul este conducator auto profesionist fiind angajat ca sofer la o firma , ii este suspendat permisul de conducere ptr 1, 2, 3 luni ptr incalcarea unei reguli de circulatie. prin "vatamare" se intelege ca persoana respectiva in perioada de suspendare nu poate realiza venituri"(salariul). daca pv este completat corect aceasta varianta nu mai este valabila.
multumesc pentru raspunsuri si apreciez acurateatea lor.
am sa scriu exact incadrarile din pv, ca tot il am la mine, acum vad ca in el au aparut si doua modificari: este semnat de un martor asistent, lucru care nu s-antamplat in prezenta mea sau a martorilor mei (cu toate ca nu vad cum ar influenta procesul) si a doua modificare se refera la completarea faptei ... " fara a face dovada omologarii"
scriu exact din pv:
in data de 06.05.2012 ora 19.35, locul DN23A si numele comunei, a condus auto marca daewoo matiz cu nr de inmatriculare b...., fara a avea asupra sa cartea de identitate.
totodata autovehiculul avea montate pe geamurile laterale spate si luneta folie sau tratamente chimice care estompeaza vizibilitatea, fara a face dovada omologarii
fapta savarsita este prevazuta: de art.147/1 din HG 1391/2006 si sanctionata de art 101/1/18/OUG195/02R
si dedesupt art. 148/11 din HG 1391/2006 sanctionata de 102/1/35 OUG 195/02R
Stabilesc:
a) este bifat avertisment si amenda in suma de 6 P.a + AV =420
b) este trecut 6 in casuta puncte amenda in valoare de 420 si art 148=A.V
si la punctul f) este bifata retinerea certificatului de inmatriculare si scris dedesubt
art 112/1/L (L sau 1-nu prea inteleg) din OUG 195/2002 R

deci am primit avertisment si amenda pentru lipsa CI si avertisment si retinere certificat pentru lipsa dovada
cand i-am reprosat ca putea sa-mi dea numai avertisment si la lipsa CI, mi-a zis ca nu poate sa-mi dea aceeasi sanctiune pentru doua contraventii... nu stiu daca este adevarat sau nu...
inca odata va multumesc pentru timpul pe care mi-l acordati.
cu respect.
pentru lipsa CI amenda este intemeiata si a fost incadrata corect la art. 101-(1)/18.

parerea mea este sa platesti amenda in 48h astfel incat sa beneficiezi de bonusul acordat de lege si daca consideri ca ai dreptate faci apoi plangerea contraventionala impotriva pv, ptr ca daca pierzi nu se mai injumatatesti amenda

nu pierzi nimic daca faci plangerea dupa plata 1/2 din amenda, nu platesti nimic ptr depunerea plangerii, poate doar timpul petrecut ptr depunerea plangerii, nici nu trebuie sa te prezinti, hotararea se da in prima instanta si o poti afla de pe site-ul portal.just.ro, admisa sau respinsa. singura chestie este ca nu ti se trimite acasa hotararea ca sa vezi motivatia respingerii plangerii si va trebui sa te duci sa o iei de la judecatorie.

singurul motiv in baza caruia ai putea contesta pv este cel privitor la martorul asistent.

Art. 180. – (2) În cazul în care contravenientul refuza sau nu poate sa semneze procesul-verbal, agentul constatator va face mentiune despre aceste împrejurari, care trebuie sa fie confirmate de un martor asistent. În acest caz procesul-verbal va cuprinde numele, prenumele, codul numeric personal si semnatura martorului.

martorul trebuie sa fie prezent cand contravenientul refuza sa semneze pv, de aia se numeste "martor" , in plus ptr martor nu se inscrie adresa de domiciliusau seria si nr. CI date ptr caror lipsa a fost aplicata amenda contravenientului!!

daca semneaza nefiind prezent la refuzul contravenientului de a semna pv inseamna ca "declara in fals" .

asta cred ca poate fi un motiv ptr contestarea pv-ului. daca se declara nul ptr motivul cu martorul, va duce si la anularea intregului pv, inclusiv ptr lipsa CI si chestia cu folia.

contraventia cu folia .
Art.112. – (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
l) autovehiculul sau tramvaiul are aplicate pe parbriz, lunetă sau geamurile laterale afişe sau reclame publicitare, folii neomologate şi/sau nemarcate corespunzător ori accesorii care restrâng sau estompează vizibilitatea în timpul mersului, atât din interior, cât şi din exterior;

ma intreb cati au fost amendati in baza art. 112/1/l , ptr ca am vazut destui care circula cu afise cu vanzarea masinii sau cu fata vreunui decedat pe luneta!

am considerat gresit ca ptr lipsa CI nu ar trebui data amenda pe considerentul ca politistul este obligat ca in lipsa CI sau a permisului sa verifice datele de identificare in registrul national de evidenta a persoanelor deoarece in regulament exista si obligatia conducatorului auto prevazuta la art. 147 sa aiba CI la el.

noi privim oug 195 si regulam.de aplicare OUG 195 numai prin prisma conducatorului de autovehicul netinand cont de faptul ca in trafic sunt implicate si alte persoane care sunt denumite generic "participanti la trafic" .

art. 6 - oug 195
pct. 24. participant la trafic – persoana fizică ce utilizează, la un moment dat, drumul public;
pct.12. conducător – persoana care conduce pe drum un grup de persoane, un vehicul sau animale de tracţiune, animale izolate sau în turmă, de povară ori de călărie;
6. autovehicul – vehiculul echipat cu motor în scopul deplasării pe drum.
35. vehicul – sistemul mecanic care se deplasează pe drum, cu sau fără mijloace de autopropulsare, utilizat în mod curent pentru transportul de persoane şi/sau bunuri ori pentru efectuarea de servicii sau lucrări;

conducatorii de autovehicul sau tramvai sunt participanti la trafic dar nu toti participantii la trafic sunt si conducatori auto.

astfel "participant la trafic" poate fi: conducatorul de autovehicul sau tramvai, pietonul, biciclistul, carutasul, calaretul, etc.

din acest motiv legiuitorul a facut diferentiere intre documentele ptr "conducatori autovehicule si tramvaie" si ceilalti "participanti la trafic".

regul.aplic. oug 195
Art. 147. – Conducatorul de autovehicul sau tramvai este obligat:
1. Sa aiba asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare si, dupa caz, atestatul profesional, precum si celelalte documente prevazute de legislatia în vigoare.

oug 195
Art.35. - (2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare sau de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege.

cu toate acestea sunt de acord ca pentru legitimarea conducatorului de autovehicul este suficienta prezentarea permisului de conducere iar motive cred ca sunt destule:

spre deosebire de ceilalti participanti la trafic care se pot legitima numai cu CI, conducatorul de autovehicule are in plus obligatia sa detina permis de conducere sau alte documente cum ar fi certificatul de inmatriculare, asigurarea RCA.

motive ptr legitimarea numai cu permisul de conducere a conducatorilor auto:

1. permisul de conducere contine date pe baza carora poate fi identificat conducatorul auto, poza si CNP, date care sunt inscrise si in CI, mai putin seria si nr CI si adresa de domiciliu pentru modelele mai noi de permise;
2. lipsa adresei de domiciliu sau seriei si nr-ului CI nu duce la nulitatea unui proces verbal;
3. pe baza CNP se poate verifica adresa de domiciliu ;
4. nu poti sa detii permis de conducere fara CI pe cand poti sa detii CI fara permis de conducere;
5. permisul de conducere si CI sunt emise de structuri ale aceluiasi minister MAI;
6. in lipsa permisului de conducere sau refuzului de inmanare a documentelor, agentul de politie este obligat de lege sa verifice identitatea in registrul national de evidenta;
7. in cazul conducatorilor auto care sunt proprietarii autovehiculelor, adresa de domiciliu este inscrisa in certificatul de inmatriculare si asigurarea RCA;

nu sunt de profesie avocat sau jurist asa ca poti lua sau nu in considerare informatiile din comentariile mele, unele sunt din proprie experienta, altele de pe internet, din comentariile altor useri , din legislatie sau din "folclor" asa ca uneori pot fi eronate.

asa cum este cea privind obligativitatea ca martorul sa fie prezent si sa confirme refuzul de a semna pv, acesta normal ar fi sa fie prezent cand refuzi sa semnezi.

mai multe informatii privind contestarea pv poti sa gasesti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...
cyan, moderator
inca o data va multumesc pentru timpul si raspunsul acordat, chiar daca nu sunteti de profesie jurist, cel putin mie, raspunsul mi se pare documentat si chiar ma ajuta mult sa-mi fac o parere despre ce trebuie sa contina contestatia.
cred totusi ca sunt unele contradictii, sau cel putin un avocat poate face niste speculatii, de exemplu in legatura cu amenda pentru CI:
participantii la trafic pot fi pietoni, biciclisti, conducatori auto, etc. si tocmai din acest motiv art 35 alin 2 face mentiunea "si sau, dupa caz", ca nu poti cere unui pieton permisul de conducere sau unui biciclist... in continuare, tot art. 35 alin 3, daca imi amintesc bine face mentiunea ca politistul "are dreptul" sa ceara si CI cond. auto si pers aflate in masina in situatia in care "exista indicii despre savarsirea unei fapte contraventionale sau penale...
in momentul in care am fost oprit nu am incalcat nici o norma rutiera, doar daca nu cumva anticipase politistul ca face un proces verbal, dar chiar si asa, acesta se putea intocmi in lipsa CI, avand domiciliul trecut si in talon, permis, RCA...
mai mult, legea spune clar ce trebuie sa faca (si cand) politistul in situatia in care nu ai CI la tine, sa verifice in registru de evidenta, iar daca mai tine cont si de pericolul social al faptei savarsite, etc., ca lipsa CI nu presupune incalcarea art 101 alin 1 pct 18, care se refera clar la lipsa documentelor (de exemplu eu puteam sa spun ca nu am nici un act la mine si scapam numai cu amenda de 420 lei, eventual si 6 puncte de penalizare), putea foarte bine sa dea numai avertisment, conform art 7 OG 2/2001...
avertismentul si amenda sunt doua sanctiuni principale...
amenda pentru lipsa CI ar trebui data in momentul in care ai savarsit si un eveniment rutier atunci cand esti conducator auto sau invocat un alt articol care sa sanctioneze explicit lipsa CI-cum ar fi in cazul unui pieton care nu are CI la el, deci nici un alt act de identitate si care nu cred ca este sanctionat in baza art 101 alin1 punctul 18, pe cand conducatorul auto are permisul...
chiestia cu martorul este foarte interesanta si mi-ati dat tema de gandire...
va multumesc foarte mult.
cu respect.