Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala

Aseara ma intorceam de la tara si intr-o comuna de langa orasul meu era o masina de politie. Cand m-am apropiat de ea o domnisoara (cred, dupa varsta) politist a iesit din masina si mi-a facut semn sa opresc. am tras pe dreapta, a venit la masina, s-a prezentat si mi-a cerut actele la control, fara sa-mi spuna nici un motiv pentru care am fost oprit. i-am dat documentele : certificat inmatriculare, asigurarea, rovigneta si permisul, s-a uitat la ele si pe urma mi-a cerut buletinul, pe care din greseala nu-l avem. S-a enervat un pic, mi-a zis ca legea prevede obligatia de a avea CI, ca amenda este mare, ca ea nu are cum sa ma identifice, i-am zis ca de pe permisul auto... s-a mai uitat la masina si... mi-a cerut dovada omologarii foliei de pe geamurile laterale spate si luneta... aici am ramas masca, eu am cumparat masina in decembrie 2011, geamurile erau ionizate, chiar i-am zis ca nu am un document la mine, ca am revizia si identificarea masinii la RAR facute in momentul inscrierii, ca ei nu puteau sa-mi faca revizia daca nu erau omologate, mi-a zis ca trebuia sa am o dovada de la firma care a montat folia, ca poate eu am montat folia dupa ce am facut RAR-ul ,( de parca la un matiz din '99 folia imi trebuia ) si sa astept in masina...i-am spus ca geamurile sunt ionizate mai demult, ca se cunoaste ca s-au mai sters, ca probabil sunt ani de zile de cand sunt ionizate... Am sta circa 5 minute, timp in care am gasit cartea mea de alegator si m-am dus la ei la masina sa o arat, nu le-a convenit, ca nu este buletin, ca sa astept in masina, ca imi face PV si ca imi da un avertisment si imi retine certificatul pana ma duc cu omologarea ... dupa vreo 15 minute a venit la mine la masina din nou, mi-a dat sa semnez procesul verbal, i-am zis ca nu-l semnez, ca l-am citit si am vazut ca mi-a data amenda 420 lei pentru ca nu am avut buletinul la mine si avertisment si ridicarea certificatului ca n-am folia omologata...
m-am infuriat si eu, le-am reprosat ca nu mi-au aratat nici o legitimatie nimic, CI, ordin de servici ca sunt in misiune, motivul opririi, s-au enervat mai tare, mi-au rerposat ca n-am dreptul sa-i legitimez eu pe ei, ca ei ma legitimeaza pe mine, ne-ma mai contrat un pic, le-am zis ca nu semnez, m-au lasat sa scriu obiectiunile - am scris si eu ca nu sunt de acord cu modul cum au facut controlul, ca nu s-au legitimat si ca nu aveau nici un ordin de servici precum ca ar fi in misiune... acum astept sa-mi vina procesul verbal prin posta si sa vad ce pot face, daca am sanse sa-l contest si sa castig...
am uitat sa mentionez ca nu am facut nici o abatere in acel moment, nu aveam viteza, nu depaseam, de fapt nu mi-au reprosat nimic in sensul asta si ca erau cativa cetateni prin apropiere, era duminica pe la ora 20.00, dar ca martor ca nu semnez, a semnat unul dintre ei...
daca pierd contestatia cat trebuie sa platesc amenda? mai beneficiez de reducerea la jumatate?
de asemenea as mentiona faptul ca atunci cand a venit la masina cu PV era foarte nervoasa, ca am vrut sa o duc in eroare, ca mi-am schimbat Ci si ca seria si nr CI din cartea de alegator nu mai sunt valabile... i-am zis ca nu-i adevarat, ea a insistat ca a facut verificari, ca daca se lua dupa actul dat de mine PV devenea nul si platea ea amenda din cauza ca seria si nr CI erau eronate...
cand am ajuns acasa mi-am verificat CI(chiar daca eram convins ca seria si nr din cartea de alegator sunt corecte, mai ales ca lucrez intr-o institutie financiara si ma folosesc mereu de CI), totul era asa cum am zis eu, inseamna ca PV este incheiat cu o alta serie si alt nr de CI ... atunci devine nul cum mi-a zis ea?
Art. 180. – (2) În cazul în care contravenientul refuza sau nu poate sa semneze procesul-verbal, agentul constatator va face mentiune despre aceste împrejurari, care trebuie sa fie confirmate de un martor asistent. În acest caz procesul-verbal va cuprinde numele, prenumele, codul numeric personal si semnatura martorului.

ce se intelege prin refuza sau nu poate sa semneze iar martorul trebuie sa confirme?

in ambele cazuri si conducatorul si martorul trebuie sa fie prezenti, primul "sa refuze sau sa nu poata", al doilea "sa confirme" ca primul "a refuzat" sau "nu a putut" !

cazul 1. refuza - conducatorul auto face pe nebunulX-(, este prezent, martorul trebuie sa fie prezent sa confirme ca conducatorul auto face pe nebunul

cazul 2. nu poate sa semneze - ce se intelege ca "nu poate" ? nu are maini, e prea beat, a murit ? cred ca este vorba de primele 2 situatii , a 3a se exclude:D . ca sa "nu poata" conducatorul auto trebuie sa fie prezent, martorul la fel, trebuie sa fie prezent sa confirme ca "nu poate"

ce se intampla in cazul in care conducatorul auto a plecat fara sa semneze si nu exista si martori care sa confirme.?
nu se prevede nicaieri in oug 195 sau reg.de aplic. a oug 195 aceasta situatie.
daca este prevazut undeva cazul asta sa ne spuna cineva unde. poate nu stiu eu sa interpretez.

de asemenea, legea prevede ca nu poate fi martor un alt politist, adica colegul din echipaj ptr ca pv devine nul.

toate legile, regulamentele, etc, au intelesuri poate diferite ptr omul de rand care intotdeauna v-a interpreta in avantajul sau "si", "sau", o virgula, confuzie, etc.
avocatii, juristii, cei care lucreaza in bransa, este cert ca au mult mai multe cunostinte decat noi, simpli useri ai forumului, dar si ei trebuie sa interpreteze legile in avantajul clientilor lor.
asta este justitia, unul spune ca clientul este "nevinovat", celalalt trebuie sa demonstreze contrariul.

ca de obicei, imi sunteti de mare ajutor, multumesc de sfaturi...
cat priveste "interpretarea" omului de rand in avantajul lui, sa stiti ca chiar am gasit undeva pe internet un principiu al justitiei care spune (sper ca am retinut bine) ca atunci cand legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem (era in latina), facandu-se "interpretarea" in favoarea "inculpatului"...

eu ma aflu in situatia in care am refuzat sa semnez si nu exista nici un martor asistent (asa este denumit in rubrica din PV-deci automat trebuie sa asiste la discutii) trecut in procesul verbal atunci cand am plecat de la locul faptei, sa zic asa, chiar daca la aproximativ 25-30 metri erau cateva persoane in varsta care discutau pe o canapea la poarta...
am mentionat ca erau in varsta pt ca in PV martorul asistent este nascut(a) in 1990, deci posibil sa fie colega ei, eventual o alta colega din liceu... "prelucrata" cu ce sa spuna...
ca sa dovedesc ca nu a asistat la discutii pot folosi martorii din masina mea, respectiv sotia si socrul meu, daca or sa fie accceptati, pentru ca ei pot fi subiectivi, nu?
eventual sa chem martorul in sala si sa-l rog sa identifice persoanele care erau in masina...
inca un amanunt, cine trebuie sa scrie numele si prenumele, CNP-ul martorului in PV?
cu respect.
azi am fost la primarie si am platit 1/2 din amenda, ca imi expirau cele 48 ore si m-am dus si la politie cu declaratia de conformitate pentru omologarea geamurilor...
aici am avut parte de alta surpriza, nu este de ajuns aceasta dovada, trebuie sa fac o identificare a masinii la RAR, adica sa platesc 120 lei si pe urma primesc certificatul...
am intrat la comandant, i-am explicat ca geamurile sunt tratate chimic, ca sunt doua firme in toata tara care fac acest lucru si ca sunt omologate RAR...
ba i-am spus ca daca dansul merge acum la firma GIP din Bucuresti si ionizeaza geamurile laterale spate si luneta de la masina, primeste de la aceasta firma aceasta declaratie in "care declara pe propria raspundere ca geamurile auto fumurii sunt conforme"... fara a avea obligatia de a mai merge la RAR... unde plateste 120 lei degeaba...
a ramas un pic surprins, de ambele lucruri dar tot a zis ca trebuie facuta identificarea...
pentru avertisment nu se da amenda. daca la pct. a) a bifat casuta de la avertisment si a trecut valoarea 420 lei cred ca este gresit. trebuia bifata casuta de la amenda.

Art.95. - (1) Încălcarea dispoziţiilor prezentei ordonanţe de urgenţă, altele decât cele care întrunesc elementele constitutive ale unei infracţiuni, constituie contravenţie şi se sancţionează cu avertisment ori cu amendă ca sancţiune principală şi, după caz, cu una dintre sancţiunile contravenţionale complementare prevăzute la art.96 alin.(2).
(2) Avertismentul constă în atenţionarea verbală sau scrisă a contravenientului, însoţită de recomandarea de a respecta dispoziţiile legale.

OG 2/2001 - privind regimul juridic al contravenţiilor
Art. 7. − (1) Avertismentul constă în atenţionarea verbală sau scrisă a contravenientului
asupra pericolului social al faptei săvârşite, însoţită de recomandarea de a respecta
dispoziţiile legale.

(2) Avertismentul se aplică în cazul în care fapta este de gravitate redusă.

se putea da avertisment ptr lipsa CI si amenda ptr folie care este de minim 9 pct. adik 560 lei. pana la urma a dat amenda mai mica ptr lipsa CI fata de cea care putea sa o dea ptr folie.

Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni (9-20 pct) următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor, pe parbriz, lunetă sau pe geamurile laterale, cu excepţia celor omologate şi/sau certificate de către autoritatea competentă şi care sunt marcate corespunzător;

pv este completat de catre agentul constatator inclusiv rubrica cu mentiuni.

la subiectul asta mai sunt unii care apreciaza eronat ca nu au fost lasati sa completeze singuri rubrica de mentiuni dar art. 180 (2) prevede ca agentul va face face mentiune.

Art. 180. – (2) În cazul în care contravenientul refuza sau nu poate sa semneze procesul-verbal, agentul constatator va face mentiune despre aceste împrejurari, care trebuie sa fie confirmate de un martor asistent. În acest caz procesul-verbal va cuprinde numele, prenumele, codul numeric personal si semnatura martorului.

prin urmare agentul trebuie sa consemneze imprejurarile, adica refuzul sau incapacitatea de a semna iar martorul sa confirme ce a scris agentul.
in cazul unui proces martorul trebuie sa se prezinte in instanta ptr confirmare.

nu pot fi martori din partea politiei celalalt agent din echipaj iar din partea petentului ,afinii pana la gradul III. de exemplu in cazul tau, socrul nu poate fi martor ptr ca ginerele este afin de gradul I cu socrii.
[ link extern ]

intrebarea este ce a mentionat agentul si ce a confirmat martorul prin semnatura ?
deja am dureri de cap, daca un asemenea caz declanseaza atatea dezbateri, nu ma mai mir ca marii corupti scapa basma curata intotdeauna, legile (si chiar si limba romana) avand multe intelesuri...
eu vad situatia simpla, eram un simplu conducator auto, circulam regulamentar, am fost oprit pentru un control de rutina, am prezentat permisul si actele masinii, erau ok, am uitat CI si dovada cu omologarea geamurilor ionizate acasa...
ba mai mult, am recunoscut ca dovada nu am uitat-o, pur si simplu nu am luat-o, am considerat ca nu este necesar sa o port la mine din moment ce geamurile sunt ionizate intr-o fabrica, procedeul este destul de complicat, de altfel sunt doua fabrici in tara care fac acest lucru, pitesti si craiova (care are o filiala si la bucuresti), fabrici autorizate RAR...
ca atare, un avertisment era suficient daca tinem cont de fapta comisa si de pericolul social..., sau in cel mai rau caz, o amenda ca nu am toate documentele la mine...
daca spuneam ca nu am nici un act la mine, probabil ca scapam numai cu amenda, dar nu se stie, totul depinde de starea de spirit a politistului...
agentul a mentionat ca refuza sa ia la cunostinta, undeva mai jos a scris ca refuza sa semneze, probabil ca martorul asta a confirmat...
eu am scris ca nu sunt de acord cu modul cum s-a facut controlul, cu sanctiunile date, deci la cunostinta am luat, nu? iar de semnat nu mi-a spus nimeni ca trebuie sa semnez...
aici glumesc, desigur...