avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data decizie suspendare cim aceeai cu data convocarii ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data decizie suspendare cim aceeai cu data convocarii ?

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire.
1. In urma unui referat in care se constata absentarea nemotivata a unui salariat din 7.05.2012, eu am intocmit convocarea in data de 09.05.2012 cu prezentarea salariatului in 15.05.2012 pentru a discuta situatia si am specificat ca neprezentarea pentru a sustine nevinovatia duce la desfacerea CIM cu acea data 15.05.2012. Este corect?
2. Trebuia sa intocmesc si decizia de suspendare a CIM tot cu data de 09.05.2012 sau dupa ce primesc confirmarea de la posta (stiid ca suspendarea se face in 20 zile lucratoare). Nu am in tocmit-o deoarece ma tem ca persoana sa nu aiva medical cu toate ca atunci can a plecat 04.05.2012 a spus ca nu mai vine si atat. Va sa ma ajutati sa procedez corect si cu incetarea si cu supendarea daca trebuie sa o fac. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:51, 17 Mai 2012
Da, daca nu se prezinta la cercetare , atunci vor deveni incidente prevederile art.251 alin.3 C.mun, si anume: Neprezentarea salariatului la convocarea facuta in conditiile prevazute la alin. (2) fara un motiv obiectiv da dreptul angajatorului sa dispuna sanctionarea, fara efectuarea cercetarii disciplinare prealabile.
....
Buna,
Revin cu acelasi subiect in sensul ca in data de 15.05.2012 salariatul nu s-a prezentat eu am intocmit P.V. de constatare cu acea data dar nu am primit confirmarea de la posta decat astazi 17.05.2012. Deci nu am facut decizie de incetare in data de 15.05.2012 si acum nu stiu cum sa procedez: P.V. va ramane cu data de 15.05.2012 si decizia cu data de 17.05.2012 este corect?
Va multumesc!
Nu este corect ... pe confirmarea de primire ce data are semnatura salariatului?
semnatra sariatului 10.05.2012, in procesul verbal am specificat la concluzii s-au propus sanctiuni prevazute in art. 264 alin. 1 lit.f, desfacerea discip. fara sa specific data desfacerii.
As putea sa adaug la pct.f desfacerea cu data de 17 .05.
Este putin mai complicat .. intrucat trebuie amanata sedinta din data de 15.05.2012 si convocat din nou salariatul ..astfel incat sedinta sa fie programata dupa primirea confirmarii de primire ...

Alte discuții în legătură

Desfacere cim disciplinar Andrei Gica Andrei Gica Buna ziua. Un angajat, a carui contract expira in data de 15.05.2012, a parasit santierul in data de 09.05.2012. Angajatorul insista sa i se desfaca ... (vezi toată discuția)
Abs nemotivate alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna seara, Am urmatoarea problema: un salariat lipseste nemotivat din data de 12.12.2012, vineri 14.12.2012 am primit si inregistrat referatul, cu data de ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate anca_diana anca_diana situatia este asa: angajatul isi da demisia Eu angajator o inregistrez si ii spun ca e in preavizul prevazut de C muncii si trebuie sa vina inca 15 zile la ... (vezi toată discuția)