Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... data decizie suspendare cim aceeai cu data convocarii ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

data decizie suspendare cim aceeai cu data convocarii ?

Buna ziua,
Am si eu o nelamurire.
1. In urma unui referat in care se constata absentarea nemotivata a unui salariat din 7.05.2012, eu am intocmit convocarea in data de 09.05.2012 cu prezentarea salariatului in 15.05.2012 pentru a discuta situatia si am specificat ca neprezentarea pentru a sustine nevinovatia duce la desfacerea CIM cu acea data 15.05.2012. Este corect?
2. Trebuia sa intocmesc si decizia de suspendare a CIM tot cu data de 09.05.2012 sau dupa ce primesc confirmarea de la posta (stiid ca suspendarea se face in 20 zile lucratoare). Nu am in tocmit-o deoarece ma tem ca persoana sa nu aiva medical cu toate ca atunci can a plecat 04.05.2012 a spus ca nu mai vine si atat. Va sa ma ajutati sa procedez corect si cu incetarea si cu supendarea daca trebuie sa o fac. Multumesc!
Deci decizia de incetare am facut-o azi 17.05.2012 mentionand referatul din 07.05.2012 si P.V. din 15.05.2012 in care este specificat art 264 alin 1 lit f, desfacere cu data de 17.05.2012, motivatia primire recipisa in data de 17.05.2012, (cert este ca nu mai vine),
Decizia a fost inregistrata.
Lasati-o asa cum ati facut ...