Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE

Buna dimineata,
Daca un salariat se pensioneaza limita de varsta contractul de munca inceteaza conform art.56 lit. d din Cocdul muncii.
Nu mai trebuie tinut in activitate pana la sosirea deciziei.
Este vorba de art.56 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 263/2010:

ART. 56
(1) Contractul individual de muncã existent înceteazã de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoanã fizicã, precum şi în cazul dizolvãrii angajatorului persoanã juridicã, de la data la care angajatorul şi-a încetat existenţa conform legii;
b) la data rãmânerii irevocabile a hotãrârii judecãtoreşti de declarare a morţii sau a punerii sub interdicţie a salariatului sau a angajatorului persoanã fizicã;
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstã standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicãrii deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limitã de vârstã cu reducerea vârstei standard de pensionare;

La pensia limita de varsta nu se mai asteapta primirea deciziei de pensionare, cu exceptia pensiei limita de varsta cu reducere conform grupelor de munca in care a lucrat respectivul angajat.
ana-cer, moderator
Ii faceti incetarea CIM existent si apoi, daca salariatul si angajatorul sunt de acord, ii incheiati un alt CIM cu aceeasi data cu care l-ati incetat pe cel existent.