Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie acordare pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie acordare pensie pentru limita de varsta

Buna ziua

Un salariat a adus astazi 21.02.2013 decizia de pensionare pentru limita de varsta (cu reducerea varstei standard de pensionare pentru conditii speciale/deosebite de munca). Pe decizia de la casa de pensii apare data 24.01.2013. Salariatul a lucrat pana astazi. Trebuie sa ii incetez contractul cu data 21.02.2013 conf. art. 56(1) lit c din Codul Muncii sau trebuie sa faca cerere de incetare cu art. 55 lit. b? Salariatul doreste sa lucreze in continuare. Pot sa fac un nou contract de munca cu norma intreaga si durata nedeterminata?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Contractul de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie catre angajator, adica astazi. Puteti incheia un nou CIM cu proaspatul pensionar pe ce perioada si cu ce norma doriti. Pensia limita de varsta se poate cumula cu alte venituri.

Codul muncii:
ART. 56
(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
a) la data decesului salariatului sau al angajatorului persoană fizică, precum şi în cazul dizolvării angajatorului persoană juridică, de la data la care angajatorul şi-a încetat existenţa conform legii;
b) la data rămânerii irevocabile a hotărârii judecătoreşti de declarare a morţii sau a punerii sub interdicţie a salariatului sau a angajatorului persoană fizică;
c) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate parţiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare;