Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... primele de sarbatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

primele de sarbatori

am si eu o nelamurire:un angajator particular este obligat sa ofere prime de sarbatori?si daca da,exista vreun articol,paragraf ceva in lege care sa precizeze cum si pe ce criterii se calculeaza primele de sarbatori si in ce pot consta?cine este cel care decide cat tb sa fie prima,contabilul firmei?va multumesc anticipat
Societatile private pot acorda prime de sarbatori salariatilor.
Primele in general si cele de sarbatori in particular nu sunt obligatorii daca nu sunt prevazute in CIM sau CCM pe unitate.
Cuantumul primelor se stabileste de catre conducerea societatii : patron,administrator, director, alta persoana imputernicita de conducere............ in cazul in care nu sunt prevazute in CIM si CCM in functie de criterii bine stabilite care trebuiesc respectate. Pentru a fi echitabile se pot stabilii diverse criterii de acordare sau pot fi in cunatum egal. Primele de sarbatori pot fi atat in bani cat si in tichete cadou .
adelaida_07, utilizator
Ce se intampla in cazul in care primele sunt prevazute in CCM dar nu se acorda, sau se acorda, dar numai anumitor categorii de personal.
Unde pot ataca ca nu ma dumiresc, pe Contencios Administrativ sau pe Sectia Litigii de Munca?
Litigiile de munca sunt de competenta Tribunalului Judetean (sectia litigii de munca) în a cărui circumscripţie îşi are domiciliul (reşedinţa sau sediul) reclamantul.
dar la primele de sarbatori ce contributii se retin in momentul acordarii lor?
va rog raspuns urgent!!
multumesc anticipat.