Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru imobiliar si executare silita(fara nici un ...
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru imobiliar si executare silita(fara nici un fel de datorie)

Buna ziua,
Am facut un precontract pentru cumpararea unei locuinte in Constanta in luna decembrie 2009 platind un avans de 20000 euro restul urmand afi achitat in rate egale la propietar in decursul a72 luni Pana in prezent am achitat toate ratele fiind chiar in avans cu 9 luni facand totodata si hartiile la notar pentru acestea.Precontractul prevede ca daca una din parti nu isi achita obligatiile(eu ca si cumparator nu-mi achit ratele,iar vanzatorul nu-mi prezinta pana in luna decembrie2010 cadastru si intabularea locuintei ,de asemenea scoaterea de sub ipoteca bancii a locuintei si terenului aferent aceteia)eu sa pierd suma data iar vanzatorul sa-mi plateasca dublul sumelor achitate.Problema este ca vanzatorul a imprumutat bani de la terte persoane ,si neachitandu-si datoria aceste terte persoane au facut demersurile pentru a i se pune sechetru pe bunurile pe care le are in posesie si pe conturile bancare(conturi pe care nu le are).Eu nefiind propietar pana la achitarea integrala a locuintei m-am trezit la usa cu executorul care mi-a spus doar verbal(apoi am aflat ca exista niste procese "verbale"pe care eu nu le-am vazut)ca este pus sechestru pe locuinta pe care eu de buna credinta
am platit deja 80% din valoarea ei,neavand nici o vina si nestiind de imprumuturile facute de vanzator.Tin sa precizez ca detin suma pentru a-mi achita integral valoarea locuintei si a face actul de propietate in numele meu dar unul din cei doi care au cerut sechestrarea locuintei nu semneaza pentru scoaterea sechestrului pana nu-si recupereaza datoria.Va rog foarte mult cine i-mi-poate da un sfat,ce trebuie facut in acest caz si cum poate fi rezolvata problema in care sunt implica fara nici o vina
VA multumesc anticipat
UN STIGAT DISPERAT, DE LA UN OM DISPERAT
daca este pus sechestru pe imobil si va fi scos la licitatie publica, nu va ramine decit sa va recuperati banii de la promitentul vinzator. atit timp cit imobilul este in patrimoniul debitorului nu aveti ce face.
dvs veti avea doar un drept de creanta impotriva promitentului-vinzator si anume dreptul de a va recupera banii achitati cu titlu de pret+daune interese cf contract ptr neexecutarea obligatiei de a va vinde imobilul.
In cazul in care am acest drept de creanta pot sa-l dau in judecata pe promitentul vanzator si sa ma constitui si eu parte impreuna cu debitori pentru a nu se vinde imobilul pana ce nu recuperam si noi totodata banii?De ce debitori au dreptul sa-si recupereze Banii primi(stim cu totii ca de regula acesti debitori fac camatarie) iar noi care efectiv suntem in regula cu tot ramanem pe locul doi, sa stam sa alergam dupa bani pe care nu stim daca o sa-i mai recuperam vreodata?O alta intrebare este daca putem face contestare la sechestru pentru ca acele procese verbale incheiate de executor nu le-am vazut nici eu nici promitentul vanzator, si nu ne-a parvenit inainte nici o hartie de instiintare ca urmeaza a fi pus sechestru.