Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Pot formula cerere reconventionala sau intampinare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Pot formula cerere reconventionala sau intampinare dupa repunerea cauzei pe rol?

buna ziua
sunt parte intr-un proces de marirea pensiei de intretinere
la termenul fixat m-am prezentat la judectorie , judecatoarea m-a anuntat sec ca a ramas in pronuntare . mi s-a dat voie sa spun ce am avut de spus ( ca doresc plata in natura , etc ) ramanand in pronuntare dosarul.
ulterior am primit o noua citatie ca dosarul e repus pe rol si ca sa prezint instantei cum doresc sa fac plata in natura
intrebarea mea este : face o cerere reconventionala si o intampinare ? doresc sa cer ca ambilor parinti sa li se fixeze pensie de intretinere pt minor
o zi buna si va multumesc
Nu trebuie sa formulati cerere reconventionala sau intampinare ci doar sa dati explictatii instantei cu privire la motivul pentru care dosarul a fost repus pe rol. Marturisesc ca nici eu nu inteleg ce inseamna plata in natura a pensiei alimentare si de ce solicitati acest lucru de la ambii parinti...Ar fi trebuit sa detaliati problema...
cata78 a scris:

intrebarea mea este : face o cerere reconventionala si o intampinare ? doresc sa cer ca ambilor parinti sa li se fixeze pensie de intretinere pt minor
o zi buna si va multumesc

dvs ce calitate aveti? sau cine sunteti raportat la creditorul pensiei de intretinere?

Florea Ana-Maria a scris:

Nu trebuie sa formulati cerere reconventionala sau intampinare ci doar sa dati explictatii instantei cu privire la motivul pentru care dosarul a fost repus pe rol. Marturisesc ca nici eu nu inteleg ce inseamna plata in natura a pensiei alimentare si de ce solicitati acest lucru de la ambii parinti...Ar fi trebuit sa detaliati problema...

eu sunt cel chemat in judecata pentru marirea pensiei de intretinere, pe rol am un proces de exercitare a autoritatii parintesti in comun
plata pensiei de intretinere in natura - adica sa contribui efectiv la cheltuielile minorului ( pata gradinitei , haine , etc )
doresc sa se stabileasca contributia ambilor parinti , deoarece mama minorului nu este in tara , copilul este lasat cu bunicii materni si copilul este folosit ca o sursa de venit

asd dori sa fac niste precizari utile instantei prin intampinare

asa arata minuta dosarului

23/04/2012 Amână cauza
Solutie: Amână pronunţarea pentru data de 27.04.2012.
27/04/2012 Repus pe rol
Solutie: Repune cauza pe rol.Termen de judecată în 17.05.2012.
Art. 151 C.proc.civ dispune ca , pricina poate fi repusă pe rol, dacă instanţa găseşte necesare noi lămuriri. Repunerea pe rol fiind o masura pe care o poate dispune organul de jurisdictie, dupa inchiderea dezbaterilor si inainte de pronuntarea hotararii, atunci cand constata, cu prilejul deliberarii ca este necesara efectuarea unor dovezi suplimentare ori punerea in discutia partilor a unor probleme noi, pentru lamurirea tuturor imprejurarilor privind rezolvarea justa a cauzei.

In incheierea de sedinta pentru ce s-a decis reounerea pe rol?
nu stiu pentru ce s-a decis repunerea pe rol
pe citatie scrie bolduit
cu mentiunea dea formula in scris cererea de executare in natura a obligatiei de intretinere , cu specificarea in concret a modalitatii in care intelege-ti sa prestati intretinerea minorului
deci concret pot sau nu face cerere de intimpinare si sau reconventionala ?