Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fortata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fortata

Lucrez in turism, la o societate de 1 an zile, in timpul acesta nu am beneficiat de concediu de odihna, am lucrat ore suplimentare,nu mi`a fost respectat programul de lucru si bineinteles nici salariu nu mi l`au dat pe tot.Am vorbit cu ei sa primesc banutii pt ceea ce am lucrat si concediu de odihna si am ajuns in situatia in care ma obliga sa imi fac cererea de demisie pt ca mi`am cerut drepturile.Vreau sa imi spuneti ce articole din codul muncii au fost incalcate si cum as putea s imi recuperez prejudiciul.Multumesc mult !
Chiar daca Codul Muncii prevede ca salariatul are dreptul sa nu motiveze demisia , insa consider ca in cazul art.81 alin.8 C.mun., salariatul poate invoca motivele de demisie - acele obligatii ale angajatorului prevazute in c.i.m.si nerespecate de catre acesta.

Incetarea c.i.m. se opereaza si se transmite prin REVISAL la ITM.
Mersi pt sfaturi....sper sa imi fie invatatura de minte !