Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... contract vanzare-cumparare online
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

contract vanzare-cumparare online

buna ziua,astazi 12.05.2012 am incheiat un contract de vanzare cumparare al unui produs de la firma orin.ro,as vrea sa stiu daca pot sa-l anulez..va multumesc!
vedeti putin in clauzele de reziliere a contractului, ce scrie, si numai apoi solicitati rezilierea...
Acesta fiind un contract la distanta, despre dreptul de denunţare unilaterală a contractului pueti sa va informati chiar din actul normativ, Ordonanta Guvernului nr. 130/2000 actualizata, care, la CAPITOLUL II spune:

"Art. 7

(1) Consumatorul are dreptul de a denunţa unilateral contractul la distanţă, în termen de 10 zile lucrătoare, fără penalităţi şi fără invocarea vreunui motiv. Singurele costuri care pot cădea în sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor. Termenul de 10 zile prevăzut pentru exercitarea acestui drept începe să curgă:

a) pentru produse, de la data primirii lor de către consumator, dacă au fost îndeplinite prevederile art. 4;

b) pentru servicii, din ziua încheierii contractului sau după încheierea contractului, din ziua în care obligaţiile prevăzute la art. 4 au fost îndeplinite, cu condiţia ca întârzierea să nu depăşească 90 de zile.

(2) În cazul în care comerciantul a omis să transmită consumatorului informaţiile prevăzute la art. 4, termenul pentru denunţarea unilaterală a contractului este de 90 de zile şi începe să curgă:

a) pentru produse, de la data primirii lor de către consumator;

b) pentru servicii, de la data încheierii contractului.

(3) Dacă în perioada celor 90 de zile informaţiile prevăzute la art. 4 sunt furnizate consumatorului, termenul de 10 zile lucrătoare pentru denunţarea unilaterală a contractului începe să curgă din acel moment."

Poate merita osteneala sa lecturati in continuare articolele din Ordonanta.
multumesc frumos.....trebuie sa mai specific si faptul ca in data de 22.08 urmeaza sa-mi ajunga produsul,are vreo importanta chestia asta???