Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... regulament intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

regulament intern

Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi.
1. firma la care lucrez a fost vanduta acum cateva luni. Noii patroni ne-au trimis un nou regulament intern pe care ne obliga sa-l respectam. Acesta cuprinde articole care sunt in contradictie cu cele din contractul colectiv de munca. un mic ex. in RI scrie ca tichetele de masa se acorda doar daca firma relaizeaza profit iar in CCM nu este impusa nici o conditie de acordare a acestora. Au voie sa impuna un RI diferit total de CCM?
2. Datorita crizei financiare suntem din luna asta in 75%, In CCM este scris ca trebuie sa primim o prima de craciun. Patronii spun ca nu au bani. si chiar cer renegocierea CCM. Credeti ca avem vreo sansa sa ne primim drepturile? Ce ar trebui facut?
multumesc de ajutor
Multumesc,
O dovada a incalcarii dreptului muncitorilor poate fi considerat faptul ca nu se respecta drepturile din CCM?
Salariatul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) dreptul la salarizare pentru munca depusa;
b) dreptul la repaus zilnic si saptamanal;
c) dreptul la concediu de odihna anual;
d) dreptul la egalitate de sanse si de tratament;
e) dreptul la demnitate in munca;
f) dreptul la securitate si sanatate in munca;
g) dreptul la acces la formarea profesionala;
h) dreptul la informare si consultare;
i) dreptul de a lua parte la determinarea si ameliorarea conditiilor de munca si a mediului de munca;
j) dreptul la protectie in caz de concediere;
k) dreptul la negociere colectiva si individuala;
l) dreptul de a participa la actiuni colective;
m) dreptul de a constitui sau de a adera la un sindicat.
Salariatul are posibilitatea de a se adresa instantei de judecata pentru solutionarea unui litigiu de munca, astfel :
1. in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat
2. in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia.