avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... amenzi neplatite-care sunt riscurile?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

amenzi neplatite-care sunt riscurile?

Mai am si eu o intrebare.Daca cineva a primit o amenda pe care nu a platit-o si a mers mai departe la Administratia Financiara de unde a primit plic acasa, si nu o plateste ce poate pati?Mentionez ca nu are nici o proprietate pe numele lui dar la aceeasi adresa unde a primit amenda sta proprietarul apartamentului.(respectiv mama).Dansei i se poate baga si aceasta amenda la impozitul pe locuinta?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: valul , utilizator 06:52, 15 Decembrie 2008
In mod normal nu i se poate impune mamei sa plateasca amenda fiului. Iar daca cel amendat munceste, i se poate pune poprire pe salariul pentru achitarea debitului, insa poprirea se face doar in baza unui titlu executoriu.
mai pe intelesul dvs, nu se poate intampla nimic ;)
oricum 100 % sigur mama nu poate pati nimic, ar fi culmea
valul a scris:

Mai am si eu o intrebare.Daca cineva a primit o amenda pe care nu a platit-o si a mers mai departe la Administratia Financiara de unde a primit plic acasa, si nu o plateste ce poate pati?Mentionez ca nu are nici o proprietate pe numele lui dar la aceeasi adresa unde a primit amenda sta proprietarul apartamentului.(respectiv mama).Dansei i se poate baga si aceasta amenda la impozitul pe locuinta?Va multumesc.


Sa inteleg ca "cineva"-ul a primit somatie si titlu executoriu de la Administratia Financiara, deci a fost declansata procedura executarii silite conform dispozitiilor Codului de procedura fiscala. Cunoscandu-i pe cei de la Finante, sunt de parere ca vor popri veniturile celui amendat si vor recupera amenda.
Va multumesc tuturor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu executoriu ditl+ somatie oanacercel oanacercel Cod de identificare fiscala,Numar dosar,Rol,debitor. Buna seara, Astazi,Duminica data 25.11.2012 am primit la cutia postala un plic de la Directia Impozite ... (vezi toată discuția)
Realizare popriri fara acord yus yus buna ziua.mi s-a efecuat poprire conform og 92/2003 la provident financial sa,unde sunt agent pe baza de comision.nu stiu insa daca are voie primaria sa faca ... (vezi toată discuția)
Adresa infiintarea a propririi ispasdina ispasdina Buna ziua, Am primit o adresa de infiintare a propririi de la Administratia Finantelor Publice, pentru un angajat de-al nostru, care nu si-a platit impozitul ... (vezi toată discuția)