Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... amenzi neplatite-care sunt riscurile?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

amenzi neplatite-care sunt riscurile?

Mai am si eu o intrebare.Daca cineva a primit o amenda pe care nu a platit-o si a mers mai departe la Administratia Financiara de unde a primit plic acasa, si nu o plateste ce poate pati?Mentionez ca nu are nici o proprietate pe numele lui dar la aceeasi adresa unde a primit amenda sta proprietarul apartamentului.(respectiv mama).Dansei i se poate baga si aceasta amenda la impozitul pe locuinta?Va multumesc.
In mod normal nu i se poate impune mamei sa plateasca amenda fiului. Iar daca cel amendat munceste, i se poate pune poprire pe salariul pentru achitarea debitului, insa poprirea se face doar in baza unui titlu executoriu.
mai pe intelesul dvs, nu se poate intampla nimic ;)
oricum 100 % sigur mama nu poate pati nimic, ar fi culmea
valul a scris:

Mai am si eu o intrebare.Daca cineva a primit o amenda pe care nu a platit-o si a mers mai departe la Administratia Financiara de unde a primit plic acasa, si nu o plateste ce poate pati?Mentionez ca nu are nici o proprietate pe numele lui dar la aceeasi adresa unde a primit amenda sta proprietarul apartamentului.(respectiv mama).Dansei i se poate baga si aceasta amenda la impozitul pe locuinta?Va multumesc.

Sa inteleg ca "cineva"-ul a primit somatie si titlu executoriu de la Administratia Financiara, deci a fost declansata procedura executarii silite conform dispozitiilor Codului de procedura fiscala. Cunoscandu-i pe cei de la Finante, sunt de parere ca vor popri veniturile celui amendat si vor recupera amenda.
Va multumesc tuturor.