Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Realizare popriri fara acord
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Realizare popriri fara acord

buna ziua.mi s-a efecuat poprire conform og 92/2003 la provident financial sa,unde sunt agent pe baza de comision.nu stiu insa daca are voie primaria sa faca asta fara acordul meu.in scrisoarea primita de la primarie scrie ca am titlu executoriu nr 219/08.11.2012.am intrebat si eu pe cineva si mi-a spuis ca nu are voie sa-mi faca asta.stiu ca puteam sa contest amenda,ca despre o amenda este vorba,dar nu am stiut la momentul potrivit.
Conform Ordonantei 2/2001 privind regimul contraventilor procesul verbal de contraventie necontestat devine titlu executoriu odata cu expirarea termenului de plata, sa inteleg ca primaria v-a emis un alt titlu executoriu care nu vi s-a comunicat, dat poate vi sa dat in plic somatia si titlul executoriu si nu a avut cine sa il primeasca, plicul s-a reintors primarie (organ fiscal local) si comunicarea sa facut prin publicare conform Ordonantei 92/2003 interesati-va la Primarie ce sa intamplat,dar daca procedura nu a fost indeplinita nu primaria a gresit ci societatea unde activati pentru ca daca adresa de infintare a popriri nu detinea toate documentele justificative putea sa returneze poprirea. Poprire se poate face pe aproape toate veniturile cu unele exceptii ( alocatii, indemnizatii etc. scrie in codul de procedura civila)
Dar daca se dovedeste ca nu sunteti dvs persoana in cauza bani se pot restitui si puteti cere si dobanzi si penalitati de intarziere.