Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de risc maternal

Daca ma puteti ajuta: din ce luna se poate acorda concediu pentru risc maternal?
Multumesc
Concediu de risc maternal se poate acorda unei salariate gravide, oricand de la data constatarii starii de graviditate si a riscului la care este expusa dar inainte de data solicitarii concediului de maternitate (prenatal); salariatele in discutie au dreptul la concediu de risc maternal, pe o perioada ce nu poate depasi 120 de zile
Multumesc mult.