Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ordonanta 12/1998
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ordonanta 12/1998

In noiembrie 1998, mama mea (ulterior decedata, in 2009) a instrainat prin Contract de vanzare cumparare si clauza de intretinere viagera un imobil (o casa) catre un frate al meu; valoarea declarata a fost de 70 milioane lei.

Dupa 7 luni, in iunie 1999, acest frate (cumparatorul) intocmeste un act de donatie catre un alt frate, prin care doneaza acestuia un alt imobil (un apartament) iar in actul de donatie se specifica "fac aceasta donatie ca un act de compensatie fata de fratele meu, avand in vedere actul de vanzare cumparare facut de mama mea (adica primul act)"; acest apartament fiind evaluat la 197 milioane de lei.

Vreau sa stiu daca este incident art.6 din Ordonanta 12/1998, deoarece acest al doilea act specifica in mod clar ca apartamentul donat este "compensatie" pentru primul. Cu alte cuvinte, primul act (vanzare-cumparare) a avut o intelegere ascunsa prin care s-a declarat o valoare mai mica, de vreme ce a trebuit sa fie compensata ulterior printr-o donatie.

Este incident art.6 ?
primul act poate fi interpretat ca donatie si-l puteti ataca dupa decesul mamei dvs daca va incalca rezerva..
o similatie nu vad iar o incidenta art evaziunii ( parca despre asta vreti sa vb) cu atat mai putin, pentru ca din ce imi amintesc donatiile se taxeaza mai'ieftin' decat v/c ori la speta omu a platit mai mult pe v/c si nu mai putin , si prin urmare nu putem sa-i acuzam pe de evaziune pe cei care pltesc mai mult ci doar pe cei care platesc mai putin, evident mai putin decat legal datoreaza
Mili_ a scris:

primul act poate fi interpretat ca donatie si-l puteti ataca dupa decesul mamei dvs daca va incalca rezerva..
o similatie nu vad iar o incidenta art evaziunii ( parca despre asta vreti sa vb) cu atat mai putin, pentru ca din ce imi amintesc donatiile se taxeaza mai'ieftin' decat v/c ori la speta omu a platit mai mult pe v/c si nu mai putin , si prin urmare nu putem sa-i acuzam pe de evaziune pe cei care pltesc mai mult ci doar pe cei care platesc mai putin, evident mai putin decat legal datoreaza

Multumesc mult pentru raspuns! Imi cer scuze, dar nu inteleg ce inseamna "incalca rezerva" !?