Forum Discuţii juridice Executare silită neplata credit
Discuție deschisă în Executare silită

neplata credit

As dorii sa stiu ce se poate intampla in urmatorul caz....am avut 2 credite pe acelasi cont(1 imobiliar 1 nevoi personale) luat impreuna cu fostul meu sot!! fostul meu sot ramanand cu creditul de nevoi personale nu l-a platit si tot ce plateam eu pt casa era depus in creditul de nevoi personale..acum firma de recuperari a vandut apartamentul pt a acoperii creditul de nevoi personale dar...in instanta eu am ramas cu creditul imobiliar( dc ar fi fost vandut apartamentul nu ar fi trebuit vandut pt creditul imobiliar?) iar fostul meu sot cu creditul de nevoi personale.....as dorii sa stiu ce se poate intampla??este caz"penal" sau nu? ulterior m-am stabilit in strainatate impreuna cu copilul si sincer acum imi este frica sa merg in tara!!! va multumesc anticipat!!!!!
In situatia de neplata credite,cu scopul legitim de recuperare sume creditorul va demara procedura legala in astfel de situatii,
Posibil sa cesioneze dreptul de recuperare credit in favoarea unui recuperator care va demara procedura de executare silta a bunurilor dvs in evidenta,bunuri mobile/imobile/
conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare
eu in momentul de fata nu mai am nimic nici un venit in romania decat o masina pe numele meu....mie personal imi poate face ceva??in afara de a vinde orice bun pe numele meu din romania...se poate pune problema de inchisoare? si atata timp cat am o hotarare judecatoreasca precum ca acel credit pt care au vandut casa deja nu mai este pe numele meu nu se poate face nimic ca acei bani pe care firma de recuperari i-a luat sa mearga la creditul imobiliar si nu la cel de nevoi personale?( vanzarea casei prin licitatie am aflat ca a fost in urma cu putin timp in jur de o saptamana 2 eu as vrea sa merg in tara in august sa incerc sa fac ceva in acest sens)...multumesc
Daca in evidenta dvs exista bun mobile,pe cale de consecinta daca se demareaza procedura de executare silita,acel autoturism va face obiectul unei licitatii
Doamna Ela,
Penal nu vi se poate intampla nimic. raspundeti doar civil, cu bunurile dvs. pentru plata acelei datorii. Puteti veni linistita in tara, nu au voie decat sa va ceara respectuos sa va platiti datoria, nimic mai mult. Daca va ameninta cu plangerea penala, faceti-le dvs plangere penala pentru amenintare.

Sa fim sanatosi!
Va multumesc din suflet pt raspuns!!!!!