Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita credit bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita credit bancar

Buna ziua. Am o problema. Am divortat acum 3 ani. Aveam impreuna cu sotia un credit de consum in care ea era imprumutat, eu garant. La divort nu am facut partaj. Am facut o conventie notariala in forma autentica in care ea se obliga sa achite toate creditele in care eu sunt codebitor.
Zilele trecute mi-a venit o somatie in care s-a indicat ca eu trebuie sa platesc creditul, fiindca ea nu poate.
Nu e valabila acea conventie? In acea conventie eu i-am lasat ei tot, iar ea s-a angajat ca plateste creditul.
Ce trebuie sa fac? Multumesc mult.
mda...eu am tot vb despre asta, mai mult ..chiar eu am hot in sensul in care instantele impart credite fara ca banca/creditorul sa aiba habar..pe considerentul ca se imparte patrimoniul(:D)

sunteti bun de plata, iar pt banca aceasta conventie ( uneori hot) poate fi cel mul parte dintr-un sul:(
Fata de acea conventie, banca nu este decat un tert. Conventia respectiva naste drepturi si obligatii in sarcina partilor semnatare si atat. Pentru orice platiti-/va executa silit din acel credit va puteti intoarce impotriva fostei sotii in virtutea dreptului de regres.

Sunteti bun de plata.
Toate cele bune,