Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate cetatenie maghiara
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

cetatenie maghiara

Credeti ca exista vreo sansa pentru obtinerea cetateniei maghiare daca nu vorbesc limba,chiar daca familia mea este maghiara?
Conditiile sunt:
- sa puteti dovedi ca sunteti descendenta unei persoane / familii nascute in Transilvania pe vremea cand era teritoriu austro-ungar
- sa cunoasteti limba maghiara la nivel mediu (macar conversational).

Procedura de obtinere presupune in final depunerea juramantului in limba maghiara; actele le puteti depune, poate pana cand veti fi chemata la interviu invatati ceva - ceva :)
Buna Imola, ideea e ca la interviu, inspectorii nu stiu limba romana si iti pun intrebari, eu acum am optinut cetatenia si in aceeasi situatie e si fratele meu care a fost mai rar la bunici si nu mai stie limba maghiara. In dosarul de depunere sunt multe acte si te intreaba despre ele..... deci eu cred ca totusi ceva trebuie sa stii..... fratele meu din aceasta cauza nu si-a depus