Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Sunt casatorita cu cetatean italian in Romania.De 2 ani si jumatate suntem despartiti si eu traiesc in Romania,pot sa cer divortul aici?
Va multumesc din suflet,va rog ajutati-ma macar dumneavoastra cu sfaturi cum as putea sa combat o asemenea nedreptate(sa nu vor sa ma judece aici)va sunt recunoscatoare pt.raspunsuri si cum se zice la noi"tot al strain te ajuta"Mie nu imi este de divort,mi se rupe inima pt.copil!Daca ne-am judeca in Italia as pierde tot ce am mai scump!
Da, ar fi o varianta posibila cea indicata mai sus insa variante de rezerva mai mereu exista...

In Italia divortul va dura 5 ani.
Deci, ar cam trebui exclusa aceasta varianta, fara sa discutam de costuri...
Cred ca ar trebui sa va ganditi ca ar fi mai usor in Romania.
Insa deja cred ca ati inteles ca nu este atat de simplu precum pare...
Daca mai stiti si alte variante va rog sa ma sfatuiti,orice este bine venit!
Deja este per rol!Avocatul sotului a depus intampinare prin care spune ca instantele nu sunt competente.Eu deja am o avocata,dar vreau sa aud si parerile altora!Pt.asta apelez la dumneavoastra!Poate ati mai intalnit cazuri de genul...

gi-jane2, moderator

Domule avocat,totusi,faptul ca copilul urmeaza cursurile prescolare aici plus ca avem o sentinta definitiva si irevocabila prin care il obliga sa plateasca pensia de intretinere(nu o face)nu atrage competenta de solutionare a instantei romane?
gi-jane2, moderator
Nu, nu atrage competenta instantei romane acest aspect.

Daca aveti avocat angajat este bine sa o lasati sa isi faca treaba.
Nu va respecta ceea ce ii spunem noi si nici nu este frumos sa procedam asa.
Daca procesul este pe rol...oricum doar de ea depinde...pentru ca ea stie ce a facut si cum a gandit procesul.