Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriere imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriere imprumut

In anul 2008 am platit ultima rata dintr-un imprumut la o sc nebancara si de atunci din diverse motive am incetat plata urmatoarelor dar sunt asaltat de telefoane,sms-uri,etc si nu stiu daca nu cumva imprumutul s-a prescrie iar ei incearca sa mai recupereze ceva.Intrebarera mea este urmatoarea-care este termenul de prescriere in cazul meu si daca este legal ce fac dumnealor? Va multumesc.
gi-jane2, moderator
termenul de prescriptie este de 3 ani , dar asta este arma lor sa zic asa sa te hartuiasca cu telefoane sms si etc , ma rog incerca sa contactezi un avocat dar na daca ai un imprumut frumos si bine ar fi fost sa il si achiti , dar fiecare isi cunoste probleme
edymanuel2000, utilizator
Termenul de prescriptie este de 3 ani insa depinde daca in cazul dvs. opreaza prescriptia in acest termen.
Depinde de cand incepe sa se calculeze acest termen.