Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Nerespectare proiect constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Nerespectare proiect constructie

In anul 2008 am construit o casa. Proiectul nu a fost respectat intocmai, in sensul ca acoperisul arata altfel, pe casa nu am pus tigla, cum scrie in proiect ci sindrila bituminoasa si mai sunt cateva neconcordante, chiar si de inaltime. Primaria mi-a elaborat procesul-verbal de receptie al lucrarii cu mentiunea ca proiectul a fost respectat. Acum as vrea sa fac cadastru si intabularea casei, pentru ca terenul este garantie la banca, iar imobilul trebuie sa urmeze regimul terenului, deci trebuie ipotecat. intrebarea este ce am de facut pentru a fi in regula si a nu avea probleme. Va multumesc.
Daca primaria a semnat procesul verbal de receptie iar modificarile fata de proiect nu scad valoarea cladirii, nu cred ca vor fi probleme la intabulare. Mai important este ca in urma evaluarii de catre banca, aceasta cladire sa fie indestulatoare pentru acoperirea creditului.
Potrivit prevederilor art. 37, al.5 din legea nr. 50/1991 -'' Construcţiile executate fără autorizaţie de construire sau cu nerespectarea prevederilor acesteia, precum şi cele care nu au efectuată recepţia la terminarea lucrărilor, potrivit legii, nu se consideră finalizate şi nu pot fi intabulate în cartea funciară. În această situaţie se aplică în continuare sancţiunile prevăzute de lege.''