Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare pentru dosarul de indemnizatie pentru ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare pentru dosarul de indemnizatie pentru cresterea copilului

daca sunt divortata si asupra copiilor avem tutela comuna,dar domiciliul copiilor este la mine(mama)pentru dosarul de ingrijire a copilului am nevoie neaparat de declariatia fostului sot precum nu beneficiaza el de aceasta indemnizatie?
Sunt necesare urmatoarele documente
- Cerere tip- formular
- Adeverinta tip-completata de angajator ;
- Adeverinta eliberata de platitorul indemnizatiei de maternitate si/sau copia certificatului medical din care sa rezulte ultima zi de concediu medical - mama ;
- Actele de identitate ale parintilor - copie si original ;
- Certificatul de nastere al copilului - copie si original ;
- Livretul de familie - copie si original ;
- Copia cererii solicitantului inregistrata si aprobata de catre angajator, din care sa rezulte data solicitarii concediului de ingrijire a copilului ;
Alte acte, dupa caz:
- Adeverinta eliberata de medicul specialist privind certificarea nasterii inainte de termen ;
- Hotarare judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei, de incuviintare a adoptiei, de plasament sau plasament in regim de urgenta ;
- Hotarare judecatoreasca de instituire a tutelei ;
- Sentinta de divort ;

Celalalt parinte - sot in cazul dvs , va prezenta:
- Declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca mama nu a beneficiat de concediu pre si post natal si de concediu pentru cresterea copilului ;
- Daca celalalt parinte este salariat: Adeverinta eliberata de angajator din care sa rezulte ca nu este in concediul pentru cresterea copilului si daca a beneficiat sau nu de indemnizatiei de maternitate
1. Daca va cere acea declaratie a sotului le spuneti ca fostul sot nu vrea sa o dea si atunci veti da dvs. o declaratie in care spuneti ca fostul sot nu beneficiaza de CCC.

2. Sau luati legatura si cu Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala, la care ajunde dosarul dvs. si care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.