Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contract de munca

Buna seara ,
Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns la urmatoarea speta :
iN DATA DE 02.04.2012 am semnat un ctr.individual de munca cu o societate , ctr. incheiat pe o perioada de 3 luni, conf. art.83 b din Codul Muncii. Azi 17.05.2012 am aflat ca seful meu a primit pe e-mail ,din parte firmei , o cerere prin care eu solicit incetarea ctr. individual de munca conform art.55 lit.b . Aceasta cerere trebuie s-o semnez . Mentionez ca aceasta solicitare nu a fost facuta de mine. Intrebarea mea este daca este legal si cum trebuie sa procedez?
Va multumesc.
Daca nu dv. ati solicitat de ce sa semnati?
Probabil este o incetare cu acordul partilor propusa de angajator. Nu sunteti obligat sa o semnati, caz in care angajatorul va trebui sa gaseasca alta forma de incetare daca doreste sa renunte la serviciile dv.
Potrivit art.55 lit.b C.mun. , partile pot inceta de comun acord raportul de munca .. textul de lege nu prevede si cine poate avea initiativa acestei incetari , astfel incat si angajatorul poate propune asa ceva .. salariatul nu este obligat sa-si dea acordul cu privire la o astfel de incetare a c.i.m. ... aceasta modalitate de incetare a c.i.m. nu va da posibilitatea sa beneciati de somaj ..

Prin urmare, aveti posibilitatea sa refuzati semnarea acelei cereri.