avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

buna va rog sfatuitima am fost in litigiu de munca si am cistigat cu rentoarcerea la locul de munca si tot timpul cit am avut procesul am fost in prenatal intrbarea mea . imi primesc salarile cistigate daca am fost si in prenatal. prenatalul avindul pentru un an . va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:13, 23 Mai 2012
Veti primi toate drepturile salariale aferente perioadei mentionate in hotararea judecatoreasca , indiferent daca ati fost sau nu in concediu medical ....
...prenatalul avindul pentru un an...

Concediul prenatal are o durata de 63 de zile. Cred ca ati fost in CCC si in acest caz CIM se suspenda. Nu ati dat toate datele dar se subintelege ca in perioada de suspendare a CIM pentru CCC angajatorul a procedat la incetarea contractului, instanta constatand incalcarea legii v-a repus in drepturi. In perioada CCC ati primit indemnizateie. In urma hotararii judecatoresti angajatorul va trebui sa va repuna pe functia avuta si sa va plateasca salariile de la data cand trebuia sa reluati activitatea din CCC.
Cred ca problema nu se poate pune asa .. c.i.m. a incetat nu avea cum sa fie suspendat, intrucat s-a atacat in instanta decizia de incetare a raportului de munca ...prin urmare, concediul prenatal nu are nicio legatura cu efectele principiului restitutio in integrum ...
va multumesc eu am inceput concediu pentru cresterea copilului din noiembrie 2011 cu optiunea de un an . angajatorul nu mi-a dat suspendarea si m-a concediat. am cistigat in instanta reincadrarea pe postul respectiv si plata salariilor de la data concedierii pina la reinegrarea in munca.hotarirea este irevocabila. angajatorul refuza sa imi plateasca salariile restante motivind ca am fost in ccc ce trbuie sa fac?
Ultima modificare: Vineri, 18 Mai 2012
neliionela, utilizator
In acest caz, daca v-ar plati salariile pentru perioada respectiva ar trebui sa inapoiati indemnizatia pentru CCC .primita ... drepturile salariale stabilite sunt aferente si perioadei in care ati fost in CCC ...

Alte discuții în legătură

Recuperarea sumelor platite cu titlu necuvenit de indemnizatia cresterea copilului neliionela neliionela Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am fost concediat pe nedrept in data de 02.09.2011 si am cistigat in instanta reincadrarea pe postul detinut ... (vezi toată discuția)
Cistig de cauza in instanta viss_vass viss_vass Buna seara! In urma cu vre-o 7 luni am deschis subiect cu privire la disponibilizarea mea abuziva. Am actionat in instanta si o sa am cistig de cauza . Acum am ... (vezi toată discuția)
Somaj claris05desi claris05desi In anul 2011 am fost disponibilizat, am contestat in instanta respectiva decizie avand castig de cauza am fost reincadrat cu obligatia din partea angajatorului ... (vezi toată discuția)