Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu de munca

buna va rog sfatuitima am fost in litigiu de munca si am cistigat cu rentoarcerea la locul de munca si tot timpul cit am avut procesul am fost in prenatal intrbarea mea . imi primesc salarile cistigate daca am fost si in prenatal. prenatalul avindul pentru un an . va multumesc
1. Potrivit art.253 alin.1 C.mun., angajatorul este obligat, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu material sau moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.

2. Reintegrarea se va face cu data incetarii raportului de munca, insa decizia de reintegrare se face cu data curenta...

3. Este o procedura putin complexa .. platindu-i-se salariile pana la data reintegrarii efective inseamna ca devine salariat , neputand obtine in acelasi timp si somaj sau indemnizatie pentru CCC.
2. Reintegrarea se va face cu data incetarii raportului de munca, insa decizia de reintegrare se face cu data curenta...

Acum am inteles. In aceasta situatie inseamna ca ea ar figura ca salariat pe perioada CCC motiv pentru care returneaza indemnizatia primita si primeste stimulentul de 500 de le ipe luna la care are dreptul .
Corect? Orice mama care incepe munca mai devreme si renunta la indemnizatie primeste 500 lei pe luna stimulent.
Dar cum schimba ea cererea de indemnizatie cu cererea pentru stimulent , complicat.
valita, utilizator
Da, este posibil acest lucru .. numai daca il va solicita si va reface actele necesare ....
data incetarii c.i.m: 2 septembrie 2011; data intrari si perioada de somaj :15 septembrie 2011---15 octombrie 2011 ; data intrarii in CCC: 16 octombrie 2011 optiunea 1 an; data pronuntarii si ce a pronuntat instanta de judecata: 05/12/2011. Admite cererea
Solutie: Admite acţiunea. Anulează Dispoziţia nr.576/02.09.2011. Dispune reîncadrarea reclamantei în funcţia deţinută anterior desfacerii contractului de muncă, aceea de agent de pază local în cadrul Biroului Poliţiei locale a Primăriei Oţelu Roşu. Obligă angajatorul pârât la plata către reclamanta a unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate şi reactualizate cât şi cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat reclamanta. Fără cheltuieli de judecată. irevocabila la data de 22 martie 2012 . am inceput serviciul pe 17 mai 2012 la cererea mea de reincadrare pe care am depuso pe 10 mai. va multumesc pt raspunsuri. ramane sa vad cum recuperez despagubirile acordate de instanta.

neliionela, utilizator
Lipseste din dispozitiv data pana la care se platesc salariile ...
1. data incetarii c.i.m. 02.09.2011
2 somaj : 15.09 - 15.10.2011
3. intrarea in CCC 16.10.2011
4. pronuntare hot.definitiva 05.12.2011.
5. pronuntare hot irevocabila 22.03.2012

a. daca luam in calcul data pronuntarii , atunci va trebui sa va plateasca salariile aferente perioadei 02.09 - 05.12.2011 , situatie in care veti returna indemnizatia de somaj si indemnizatia pentru CCC pe perioada 16.10 - 05.12.2011

b. daca luam in considerare data efectiva a reintegrarii , atunci va trebui sa va plateasca salariile aferente perioadei 02.09.2011 - 17.05.2012 , situatie in care veti returna indemnizatia de somaj si indemnizatia pentru CCC pe perioada 16.10.2011 - 17.05.2012.