Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... proba testimoniala - conflict munca=modificare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

proba testimoniala - conflict munca=modificare unilaterala CIM

-Sunt intr-n proces civil "modificare unilaterala CIM".
IIn intampinarea intocmita de intimat s-a invocat si ca " subscrisa ... ca vom demonstra in cadrul probei testimoniale" ., dar fara a preciza absolut nimic legat de numele celor 2 martori sau .....
Intrebarea mea este - trebuiau sau nu mentionati in intampinare martorii , este aceasta obligatorie ?
- care sunt toate intelesurile juridice ale probei testimoniale(in afara de proba cu 2 martori)

Cu deosebita stima!
Cât priveşte mărturia sau proba testimonială legea nu dă o definiţie , însă, în doctrină sunt date mai multe definiţii,care, în esenţă, au acelaşi conţinut .Astfel, mărturia ca fiind declaraţia orală făcută de o persoană fizică, în faţa instanţei de judecată, cu privire la un fapt trecut, precis şi pertinent, despre care are cunoştinţă personală .

Propunerea martorilor se face prin indicarea numelui fiecărui martor şi a locuinţei acestora (art.112 alin. ultim şi art.115 C.proc.civ.),

Când proba cu martori a fost încuviinţată în condiţiile art.138 punct.2 şi 4 C.proc.civ., lista martorilor se va depune, sub sancţiunea decăderii, în termen de 5 zile de la încuviinţare (art.186 alin.2 C.proc.civ.), iar dovada contrară va fi cerută sub pedeapsa decăderii în aceeaşi şedinţă, dacă amândouă părţile sunt de faţă. Partea care lipseşte la încuviinţarea dovezii este obligată să ceară dovada contrară în şedinţa următoare, iar în caz de împiedicare, la prima zi când se înfăţişează (art.167 alin.4 şi 5 C.proc.civ.).
Multumesc foarte mult pentru sprijin si promptitudine

Cu deosebita stima