Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare: hotararea de condamnare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare: hotararea de condamnare

Buna ziua tuturor.
As dori si eu sa aflu cum pot intra in posesia hotararii de condamnare.

De altfel vroiam sa intreb: in cazul in care in 16.01.2008 am fost eliberat dupa o condamnare de 1 an - reabilitarea trebuie sa o fac eu sau se va face automat?

Va multumesc mult.
O zi buna.
Daniel.
Beneficiati de reabilitare de drept, nu trebuie sa va adresati instantei.
Scoateti o fisa de cazier judiciar. Daca mai figureaza inca condamnare afaceti cerere la instanta pt realibitare.
Hotararea de condamnare o puteti scoate de la instanta de fond unde ati fost judecat in prima instanta, cu o cerere de efectuare a unui xerox, apoi eventual de legalizare a hotararii cu taxa de timbru de 2 lei si timbru judiciar de 0,15 lei.