Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rog ajutor: caz penal inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rog ajutor: caz penal inselaciune

Rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare.
X a depus plangere penala catre Y pentru inselaciune. Motivele plangerii fiind urmatoarele: X indica in plangere precum ca 5 ani in urma (noiembrie 2007) a impumutat bani lui Y si inca la o persoana (Z) pentru ca acestia din urma sa infiinteze o societate si din profit sa intoarca datoria. Termenul rammbursarii imprumutului fiind luna noiembrie 2011. La termenul indicat, banii nu au fost returnati, a aflat ca societatea nu functioneaza si nu aduce profit. X considera ca inca de la inceput (cu 5 ani in urma) Y si Z au avut intentia sa-l deposedeze de bani prin inselaciune si ca nu au avut intentia sa dezvolte societatea. Solicita ca Y si Z sa fie trasi la raspundere penala pentru inselaciune si sa-i fie recuperat prejudiciul.
Intrebarea este, cum poate X demonstra faptul transmiterii banilor catre Y si Z si, repsectiv al inselaciunii? Precizez ca nu s-a intocmit nici un contract de imprumut, nu s-a eliberat nici o recipisa in acest sens si nu exista martori care sa fi vazut ca intr-adevar banii ar fi fost transmisi. Tot ce are la mana X sunt actele de constituire ale societatii si stampila pe care le-a luat de la Y si Z.
Care sunt sansele ca sa inceapa o urmarire penala pe acest caz si ca persoanele sa fie trase la raspundere?
P.S.
Societatea a fost deschisa pe numele lui Z, acea persoana fiind unic fondator si administrator

apleshca, utilizator
Eu zic ca pe penal nu aveti sanse, incercati o actiune civila de restituire a imprumutului, eventual si daune morale ca urmare a inducerii in eroare pt atata timp.
din punctul meu de vedere pe latura penala nu aveti nici o sansa, iar pe latura civila nu gasesc suficiente probe pentru a demonstra sustinerile dumenavoastra
Va multumesc frumos pentru ajutorul acordat!