Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturez cu sau fara tva?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturez cu sau fara tva?

Buna ziua,am si eu o intrebare.O firma cu cod CAEN plasare forta de munca atat in Romania cat si in strainatate a incheiat doua contracte, cu o firma din Danemarca si cu o firma din Germania.Firma din Romania nu e platitoare de TVA,dar si-a obtinut acel cod VAT.
Intrebarea mea este : firma trebuie sa factureze servicii de plasare forta de munca celor din strainatate cu tva-ul aferent lor si chiar daca noi in Romania nu platim tva,trebuie sa facem o declaratie,390 vies?Multumesc si o duminica placuta sa aveti.
Adaug ca firma este inscrisa in ROI.
mine58, utilizator
firma din romania elibereaza factura fara tva si raporteaza in 390 vies.