Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Contract recrutare si facturare in UE
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Contract recrutare si facturare in UE

Buna ziua ,
sunt o intreprindere individuala cu obiect de activitate "recrutare si management forta de munca". Sunt neplatitor de TVA. Va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie: am o propunere de colaborare cu o firma de recrutare din UE care are nevoie de o recrutare pentru un client din Romania. Ce trebuie sa fac pentru a putea avea un contract si respectiv sa pot factura catre ei? Trebuie sa ma inregistrez in VIES? Este posibil ca inspectia ITM sa considere ca este plasare de forta de munca in strainatate? - angajatul va fi roman , angajat la o firma din Romania. Va multumesc!
Daca firma din strainatate e inregistrata in scopuri de tva trebuie sa va inregistrati si dvs in ROI pt a factura .
Inspectia ITM nu cere facturile dvs....Oricum, nu are cum sa considere asa ceva...
Vlajoaga Robert PFA, Contabil