Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum dau in judecata AJPS?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum dau in judecata AJPS?

In data de 17.05.2012 am primit in posta o decizie privind recuperarea unor sume necuvenite cu titlu de indemnizatie crestere copil.
Suma totala platita necuvenit cu acest titlu, pentru perioada 01.10.2011-31.10.2011 respectiv 746 lei.
Termenul de plata este 15 zile de la comunicarea deciziei, atfel devine titlu executoriu.
Tin sa precizez ca, decizia e din data de 13.04.2012 !!!
Decizia se poate contesta in 30 zile. (termen depasit desigur)

Momentan contul meu a fost executat fara alt drept de apel.
Cum se poate solutiona?

Urmarind extrasele de cont, in nici o luna nu am primit mai multi bani decat cei cuveniti.
Indemnizatia a intrat in drept din 09.05.2011 pana peste 2 ani

Plicul de la AJPS are stampile postale din data de 14.05.2012, 16.05.2012 !
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Buna ziua
Am mai studiat si noi problema intre timp, stim in mare care sunt pasii de urmat, dar aveam mai multe nelamurir, legate de executarea silita, pt c am primit doua pareri contradictorii...
1 - se da drumul la executarea silita imediat dupa cele 15 zile, chiar daca intre timp depunem contestatie?
2 - daca se inainteaza dosarul la executare, care e cea mai buna cale de atac: cererea suspendarii (pt care am inteles ca se depune o cautiune de 5-10% din suma) sau tot o contestatie?? Se recupereaza acea cautiune la finalizarea dosarului (daca e favorabil, se primezte inapoi, sau daca pierdem, sa se scada din suma totala de plata..) sau nu, acei bani sunt pierduti??
3 - ce presupune executarea, in afara de poprirea conturilor? eu mai am o masina pe numele meu si sunt co-proprietar asupra casei, care este insa ipotecata la banca...nu vreau sa se ajunga si la sechestru, mai bine fac tot posibilul si platesc :( De aceea intrebam care e cea mai buna cale, contestarea sau cererea suspendarii, incat sa se opreasca executarea...

Stiu ca sunt multe intrebari, dar v-as multumi din toata inima pt raspunsuri (v-am spus ca am fost la specialisti si am discutat dosarul, dar aici, la partea de executare m-au cam bulversat)...
o zi buna
La aceste ultime intrebari o sa va raspunda un coleg, jurist de profesie.