avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... acte pt casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

acte pt casa

Buna ziua ,ma numesc Petrusa , si am o problema ,sotul meu are ff multe amenzi de circulatie....noi am ridicat o casa(nu am autorizatie de constructie):( ...intrebarea este :daca fac actele la casa pe numele meu ,mi se poate pune sechestru pe casa din cauza amenzilor pe care le are sotul...
Cel mai recent răspuns: petrusa , utilizator 22:30, 21 Mai 2012
Autoritatea fiscala in caz de neplata debitului in urmarire poate dispune executarea silita asupra bunurilor in evidenta debitorului bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale -prezente si viitoare
Daca intentionati tranzactionarea bunului care poate fi dedus executarii,creditorul daca apreciaza ca sunt intrunite conditiile legale,respectiv invocarea fictiva a starii de insolvabilitate poate starui in executarea debitului si solicita revocarea contractului
Casa fiind edificata in timpul casatoriei, se considera a fi bun comun, indiferent daca doar unul din soti apare in acte. Asa ca... teoretic, se poate executa silit o jumatate de imobil, cea a sotului dvs.
multumesc ....:(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita pentru un credit fara garantii reale Bontika Bontika Am contractat un credit in CHF la Banca in anul 2007, pe zece ani cu rata de aprox 400 CHF / luna. Am platit pana in luna decembrie 2011 inclusiv. In prezent, ... (vezi toată discuția)
Se poate face o executare a bunurilor in cazul unui credit de nevoi personale neachitat? olly_olly31 olly_olly31 In 2008 am solicitat un credit de nevoi personale undeva la 20000 euro.Nu am reusit sa platesc de mult timp ratele asa ca in prezent restanta este f mare.In ... (vezi toată discuția)
Executare silita deyutza88 deyutza88 executorul judecatoresc trimite intai instintarea ca face oprire pe salariu sau o face fara sa stie persoana? e obligat sa ne cheme la biroul sau sa ne anunte ... (vezi toată discuția)