Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... acte pt casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

acte pt casa

Buna ziua ,ma numesc Petrusa , si am o problema ,sotul meu are ff multe amenzi de circulatie....noi am ridicat o casa(nu am autorizatie de constructie):( ...intrebarea este :daca fac actele la casa pe numele meu ,mi se poate pune sechestru pe casa din cauza amenzilor pe care le are sotul...
Autoritatea fiscala in caz de neplata debitului in urmarire poate dispune executarea silita asupra bunurilor in evidenta debitorului bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale -prezente si viitoare
Daca intentionati tranzactionarea bunului care poate fi dedus executarii,creditorul daca apreciaza ca sunt intrunite conditiile legale,respectiv invocarea fictiva a starii de insolvabilitate poate starui in executarea debitului si solicita revocarea contractului
Casa fiind edificata in timpul casatoriei, se considera a fi bun comun, indiferent daca doar unul din soti apare in acte. Asa ca... teoretic, se poate executa silit o jumatate de imobil, cea a sotului dvs.
multumesc ....:(