Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... executare silita
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

executare silita

executorul judecatoresc trimite intai instintarea ca face oprire pe salariu sau o face fara sa stie persoana? e obligat sa ne cheme la biroul sau sa ne anunte despre ce vrea sa faca? va multumesc
Executorul judecatoresc emite si comunica somatie de plata,in temeiul hotararii judecatoresti ramasa definitiva
Modalitatea de recuperat debit,ramane la latitudinea executorului,respectiv conditionat de valoarea de recuperat executorul hotaraste daca demareaza procedura de executare silita asupra bunurilor mobile/imobile/conturi/drepturi salariale prezente si viitoare pana la concurenta sumei de recuperat
Executorul judecatoresc si procedura legala de executare prevede etape si acte procedurale care se intocmesc fara informarea prealabila a debitorului-tocmai pentru ca acesta sa nu desfasoare acte si actiuni prin care sa invoce fictiv starea de insolvabilitate-situatie care ar avea drept consecinta imposibilitatea executarii,respectiv imposibilitata recuperarii sumei datorate
Interventie moderator

Va rog sa continuati discutia acolo unde ati inceput-o.
Regulamentul interzice deschiderea de multiple topicuri pe aceeasi tema de catre acelasi utilizator.