Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit cesionat catre firma de recuperare, s-a ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit cesionat catre firma de recuperare, s-a "intors" la banca creditoare?

Am o dilema si incerc sa o explic cat mai clar si concis: o persoana are un credit restant, banca creditoare a cesionat creditul unei firme de recuperari, firma l-a tot contactat pe debitor cam un an si ceva (telefonic si scris), omul nu are servici si nici bunuri in proprietate... In urma cu o luna, a primit adrese de la un executor judecatoresc, prin care era anuntat ca i s-a pus poprire pe venitul lui realizat la institutia la care omul nu mai lucreaza de peste 2 ani :O De asemenea, in adrese se mentioneaza ca executorul a initiat actiunea in numele bancii creditoare (societatea de recuperari a iesit din "schema")... E posibil sa se "intoarca" lucrurile in felul asta? Adica banca ce-a facut, a "rascumparat" creditul? SI cum sa pui poprire pe ceva ce nu exista... :( Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Executorul judecatoresc a desfasurat etapele si procedura de executare silita,in temeiul documentelor inaintate de catre creditor
Executorul judecatoresc cu scopul legitim de recuperare credit neachitat,detine autoritatea si competenta sa dispuna executarea asupra bunurilor mobile/imobile/drepturi salariale
=prezente si viitoare- pana la concurenta creditului
Posibil ca justificarea pentru care executorul judecatoresc a incheiat si comunicat acte de poprire la fostul angajator,o constituie faptul ca executorul nu detine actualizata baza de date referitoare la locul de munca al debitorului