avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit cesionat catre firma de recuperare, s-a ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit cesionat catre firma de recuperare, s-a "intors" la banca creditoare?

Am o dilema si incerc sa o explic cat mai clar si concis: o persoana are un credit restant, banca creditoare a cesionat creditul unei firme de recuperari, firma l-a tot contactat pe debitor cam un an si ceva (telefonic si scris), omul nu are servici si nici bunuri in proprietate... In urma cu o luna, a primit adrese de la un executor judecatoresc, prin care era anuntat ca i s-a pus poprire pe venitul lui realizat la institutia la care omul nu mai lucreaza de peste 2 ani :O De asemenea, in adrese se mentioneaza ca executorul a initiat actiunea in numele bancii creditoare (societatea de recuperari a iesit din "schema")... E posibil sa se "intoarca" lucrurile in felul asta? Adica banca ce-a facut, a "rascumparat" creditul? SI cum sa pui poprire pe ceva ce nu exista... :( Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 07:20, 27 Iulie 2012
Executorul judecatoresc a desfasurat etapele si procedura de executare silita,in temeiul documentelor inaintate de catre creditor
Executorul judecatoresc cu scopul legitim de recuperare credit neachitat,detine autoritatea si competenta sa dispuna executarea asupra bunurilor mobile/imobile/drepturi salariale
=prezente si viitoare- pana la concurenta creditului
Posibil ca justificarea pentru care executorul judecatoresc a incheiat si comunicat acte de poprire la fostul angajator,o constituie faptul ca executorul nu detine actualizata baza de date referitoare la locul de munca al debitorului

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorie la banca Adryana18 Adryana18 Buna seara, Daca am credit la o banca pe care nu l-am mai platit de ceva timp si am un card la o alta banca pe care nu am nici un ban in momentul de fata, ... (vezi toată discuția)
Executare silita bunuri viitoare pt credit neplatit ? lmd_mihai lmd_mihai Buna ziua.sunt casatorit si doresc sa achizitionez impreuna cu sotia un apartament prin credit bancar, problema este ca ea si-a cumparat un ap foto prin [fara ... (vezi toată discuția)
Executare silita angelica82 angelica82 Buna ziua, Am contractat un credit bancar in anul 2008.Din varii motive nu am mai putut achita ratele anul acesta.Am primit de la birou executor ... (vezi toată discuția)