avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... majuta cineva va rog mama mea a fost infiata ce drept ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

majuta cineva va rog mama mea a fost infiata ce drept mai are la mama naturala

mama mea a fost infiata acum 50 de ani adica pe cand avea 1 an, sa nascut cu numle jugureanu numele parintilor naturali porma a fost infiata la sora tatalui ei
din pacate perinti eu adoptivi au murit porma sa mutat la parinti naturli acasa acum fatele ei de sange vrea sa o dea afara din casa ia find inca me numele de ciripoiu al parintilor adoptivi , pote face sa aive si ea drept la casa parintilor naturali adica certificau exzista pe numele ei vechi de jugureanu , din parinti ei naturali mai traeste decat mama, tatal natural murind si el ne facant sucesiunea la casa si totu e inaca pe numele la tata io va rag sami dati si mie un sfat cu sa faca sa aive drept la casa se pote trece iar pe numele de jugureanu numele vechi de fata si daca o pote face ai revine vreu drept la casa daca va purta numele vechi de fata inpartind casa cu fratele ei? se poate face ceva va rog datimi un sfat
Cel mai recent răspuns: marius2015 , utilizator 15:30, 21 Mai 2012
In functie de regimul adoptiei de la momentul respectiv (daca a fost cu drepturi depline sau cu drepturi restranse) doamna mai poate sau nu beneficia de casa. Daca adoptia a fost incheiata potrivit Codului Familiei adoptat in 1954, conform caruia se pastreaza legaturile cu parintii naturali, doamna are aceleasi drepturi ca si fratele sau.
daca a fost infiata acum 50 de ani, trebuie sa stiti daca a fost infiata cu drepturi depline sau restranse, scrie in hotararea judecatoreasca.
Daca a fost infiata cu drepturi depline, nu mai mosteneste parintii naturali pt ca nu mai are grad de rudenie cu acestia
mama mea sta la mama ei biologica de 30 de ani si acum dupe moarte lu tatal ei biologic fratele sau vrea so dea afara tatal biologic ei murin in 1992 ne facand sucesiune nici acum si totu e inca pe numele lui pote face ceva mama fatele ne avnd copii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fel de adoptie s-a facut? abby abby O persoana a fost adoptata dupa ce a implinit 14 ani , de care fratele tatalui firesc , in anul 1957 . A ramas valabil certificatul de nastere al adoptatului ... (vezi toată discuția)
Lamurire mariana 49 mariana 49 Buna ziua. Am si eu cateva intrebari la care astept si eu un raspuns. Mi-a decedat mama iar noi suntem 3 frati din care unul a fost infiiat de catre bunica din ... (vezi toată discuția)
Va rog ma pate ajuta cineva cu un sfat va rog mult sunt la un pas de a aajunge pe strazi marius2015 marius2015 cum mati putea ajuta mama mea a fost nascuta cum 54 de ani sub numele de jucureanu purtand numele tatalui ei biologic la varsta de 1 an a fost data spre ... (vezi toată discuția)