Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale client in insolventa, recuperare creante
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

client in insolventa, recuperare creante

buna ziua,
am nevoie de ajutorul dvs. cu privire la o situatie de insolventa urmata de restructurare a unui client al firmei.
problema este urmatoarea: firma noastra a livrat produse firmei X . Aceasta a achitat o parte din valoarea facturata. acum X este in insolventa urmata de restructurare. Noi putem sa ne recuperam creanta? In cazul in care factura nu a fost decat 5% platita se pot recupera produsele livrate de la firma x? daca produsele nu au fost achitate chiar daca am emis factura acestea sunt proprietatea firmei X sau sunt inca ale noastre?
am citit legea nr. 85/2006 dar since nefiind in domeniu nu am prea inteles mare lucru.
va multumesc anticipat:love2:
O zi buna.
În niciun caz nu veţi putea recupera produsele livrate. În lipsa unui contract în care să fi prevăzut o clauză de rezervă a dreptului de proprietate asupra bunurilor pînă la plata lor integrală, ele au devenit proprietatea firmei X.

Vă veţi recupera creanţa pe măsură ce firma aflată în reorganizare va deveni solvabilă. În caz de faliment, vă veţi înscrie la masa credală şi veţi recupera creanţa alături de alţi creditori, proporţional cu raportul dintre activul şi pasivul societăţii X. Adică, în totalitate, dacă din lichidarea activelor se poate acoperi pasivul, sau mai puţin. O jumătate, un sfert...

Dacă vor fi îndeplinite prevederile art 138 din Legea 85/2006, pot răspunde personal pentru datoriile societăţii membrii organelor de conducere ale acesteia.
Daca firma debitoare este cum spuneti in ,, restucturare" inseamna ca li s-a aprobat un plan de reorganizare. In principiu este bine pentru ca firma respectiva a depus la instanta un plan prin care se obiga sa revitalizeze firma intr -o anumita perioada de timp, acest plan cuprinde de regula plata tuturor datoriilor.